Tłumacz Migam

Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy oraz Stowarzyszenie Auschwitz Memento zapraszają na pokaz filmu "Nieobojętni" oraz rozmowę z współtwórcą produkcji- Bogdanem Wasztylem

Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy oraz Stowarzyszenie Auschwitz Memento zapraszają na pokaz filmu "Nieobojętni" oraz rozmowę z współtwórcą produkcji- Bogdanem Wasztylem. Spotkanie realizowane jest w ramach projektu "Nieobojętni. Zapomniani bohaterowie", a jego głównym partnerem jest Narodowe Centrum Kultury. Wydarzenie zaplanowano na 27 września (czwartek) o godz. 10.00 w Gminnym Centrum Kultury w Rozprzy. 

"NIEOBOJĘTNI to fabularyzowany dokument z 2017 roku opowiadający nieznaną historię działań Armii Krajowej (przede wszystkim oddziału „Sosienki” i „Garbnik”) i zwykłych mieszkańców Oświęcimia i okolic niosących ofiarną pomoc więźniom KL Auschwitz. Współorganizowanie ucieczek z obozu, ofiarne dostarczanie żywności i lekarstw z narażeniem życia swoich rodzin, niezwykłe partyzanckie akcje – to fakty, które do tej pory nie przedarły się do szerokiej świadomości historycznej Polaków – teraz można zobaczyć je na ekranie. Poprzez meandry tych tragicznych wydarzeń oprowadza widza Marek Zając – znany historyk i publicysta telewizyjny i prasowy, a oprócz aktorów zawodowych w filmie wystąpili potomkowie tych, których dotknęła bezpośrednio opowiadana historia. Atrakcyjne zdjęcia lotnicze oraz dramatyczne sceny fabularyzowane z czasów okupacyjnej rzeczywistości zestawione z malowniczymi obrazami Ziemi Oświęcimskiej oraz emocjonalna muzyka pozwalają spojrzeć widzowi w każdym wieku na opowiadaną historię z pełnym zaangażowaniem i pobudzić go do myślenia".

nieobojetni.jpeg