Tłumacz Migam

Rolnicy Powiatu Piotrkowskiego podziękowali za plony

Mszą świętą dziękczynną za plony w Sanktuarium NMP Matki Życia w Rozprzy rozpoczęły się uroczystości dożynkowe. W kościele oprócz wieńców przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych miejscowości parafii Rozprza pojawiły się również te przygotowane przez koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia z całego Powiatu Piotrkowskiego. Mszy przewodniczył ks. prałat Czesław Mendak - dyrektor Domu Księży św. Jana Pawła II w Częstochowie. Uczestniczyli w niej oprócz mieszkańców parafii, zaproszeni goście, władze wojewódzkie, powiatowe oraz gminne, poczty sztandarowe oraz rolnicy, którzy chcieli podziękować za mijające żniwa. Wyjątkowego charakteru liturgii nadała oprawa muzyczna Orkiestry Marszowo Koncertowej z Milejowa pod batutą Grzegorza Konopki. Po zakończonej mszy świętej wszyscy zebrani, w barwnym korowodzie udali się na stadion sportowy w Rozprzy, gdzie poprowadzone zostały dalsze uroczystości.

            Organizatorami tegorocznych dożynek powiatowych byli starosta Powiatu Piotrkowskiego – Stanisław Cubała wraz przewodniczącą Rady Powiatu – Pauliną Dziadczyk oraz wójt Gminy Rozprza – Janusz Jędrzejczyk wraz z przewodniczącym Rady Gminy w Rozprzy – Tomaszem Gemelem. Starostowie dożynek: Pani Małgorzata Wnuk z Milejowca oraz Andrzej Tarnowski z Cieślina wręczyli staroście piotrkowskiemu i wójtowi gminy Rozprza chleb będący z tegorocznych plonów. Wspólnie przedstawiciele władz samorządowych i starostowie dożynek poczęstowali mieszkańców i gości chlebem upieczonym z tegorocznego zboża i miodem.

W czasie oficjalnych wystąpień na scenie miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. Na zaproszenie wójta Gminy Rozprza oraz przewodniczącego Rady Gminy Rozprza w dożynkach uczestniczyli wójt Gminy Rajcza – Kazimierz Fujak oraz przewodniczący Rady Gminy – Dariusz Płoskonka. W czasie uroczystości wójtowie oraz przewodniczący z obu gmin przekazali obie porozumienie o partnerstwie Gminy Rajcza oraz Rozprza. Jest to oficjalne przypieczętowanie długoletniej współpracy obu samorządów. Porozumienie podpisane zostało tuż przed dziękczynną mszą świętą w urzędzie gminy w Rozprzy. „Jestem przekonany, że współpraca samorządów oraz mieszkańców  obu Gmin jeszcze bardziej się zacieśni. Już teraz dzieci i młodzież z Gminy Rozprza wypoczywa na obozach letnich i zimowych w Gminie Rajcza, a Gospodynie z naszej gminy już od kilku lat są bezkonkurencyjne w przeglądzie stoisk promocyjnych organizowanym w czasie Międzynarodowego Rajdu Chłopskiego. Historia współpracy sięga dużo wcześniej, ponieważ nasi przyjaciele z Rajczy przypomnieli, że górale z Beskidu Żywieckiego zaciągali się do Legionów Piłsudskiego właśnie w Rozprzy. Bardzo się cieszę, że oficjalnie przypieczętowaliśmy naszą bardzo owocną współpracę.” – mówi wójt Janusz Jędrzejczyk.

Podczas tak ważnego wydarzenia dla gminy, nie mogło zabraknąć występu naszych Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z Rozprzy i  Mierzyna. Panie zadbały o dożynkowe przyśpiewki w czasie ceremoniału dożynkowego. Natomiast gospodynie z Niechcic promowały naszą Gminę na stoisku promocyjnym wraz Gminnym Centrum Kultury w Rozprzy. Kosz darów dla proboszcza – Honorowego Obywatela Gminy Rozprza, ks. Prałata Wiesława Płomińskiego oraz wieniec dla wójta Gminy Rozprza Janusza Jędrzejczyka przygotowały gospodynie z miejscowości Bazar oraz Magdalenki.

Piękna pogoda zachęciła mieszkańców naszego powiatu do udziału całymi rodzinami we wspólnym świętowaniu. Można było posmakować potraw oraz poznać kulturę i tradycję ze wszystkich regionów powiatu piotrkowskiego. Atrakcji było bez liku dla najmłodszych i tych starszych. Na zakończenie na scenie pojawili się m.in. Swing Band Kasztelania z Rozprzy, zespół Szalone Gitary oraz gwiazda wieczoru – zespół Masters.

Dziękujemy Kołom Gospodyń Wiejskich, mieszańcom  oraz strażakom z Gminy Rozprza za pomoc w organizacji Dożynek Powiatowych 2018.