Tłumacz Migam

Na rowerze śladami przeszłości do niepodległości

Niewiele ponad 34 kilometrów liczyła trasa rajdu rowerowego „Śladami walk na odcinku Rozprza - Borowska Góra we wrześniu 1939” organizowanego przez Stowarzyszenie Euroaktywni. Na wycieczkę w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, wybrało się w sobotę 8 września. ponad 100 osób.


Punktem specjalnym rajdu była prezentacja umundurowania oraz wyposażenia wojska polskiego z września 1939 roku. Pokaz wraz z przedstawieniem przebiegu bitwy na odcinku Góra Borowska-Rozprza, przedstawił Łukasz Politański oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich z Bełchatowa.
Na koniec oczywiście nie zabrakło tradycyjnego ogniska, pieczenia kiełbasek oraz przejażdżek bryczką w Stadninie "Qando" w Jeżowie. Nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu oraz nagrodę specjalną wręczył wójt gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk, który objął honorowy patronat nad rajdem.

Organizatorzy składają specjalne podziękowania dla strażaków z OSP Wola Krzysztoporska, OSP Łazy Duże oraz OSP Niechcice za zabezpieczenie rajdu.

Zadanie bylo współfinansowane z dotacji na realizację zadania publicznego zleconego przez Powiat Piotrkowski.