Tłumacz Migam

Narodowe czytanie Przedwiośnia w Rozprzy

W sobotę, 8 września odbyła się kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Podobnie jak w poprzednich latach w wydarzeniu wzięła udział Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy. Lekturą tegorocznej edycji było „Przedwiośnie” S. Żeromskiego. 

W Ogrodzie Literackim mieszczącym się za budynkiem GCK, przez blisko dwie godziny można było posłuchać fragmentów utworu, które czytali m.in. wójt gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk, bibliotekarze, nauczyciele, młodzież oraz dorośli mieszkańcy gminy. Spotkanie odbyło się przy współpracy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy. O oprawę merytoryczną i  muzyczną zadbała Pani Anna Sidoruk, angażując utalentowane uczennice klas trzecich ww. szkoły. „Kochany, kochany”, „Chryzantemy złociste” czy „Już nie zapomnisz mnie”, to tylko niektóre z utworów, które można było usłyszeć podczas imprezy.

Jednym z punktów programu był quiz wiedzy o życiu Stefana Żeromskiego. W nagrodę za udzielenie poprawnej odpowiedzi można było zdobyć słodki upominek. Dodatkowo, wszyscy  uczestnicy Narodowego Czytania otrzymali pamiątkowy egzemplarz „Przedwiośnia”. Na zakończenie zebrani skosztowali pysznej,  gorącej grochówki.

Przypomnijmy, że Narodowe Czytanie to akcja publicznego czytania największych dzieł literatury polskiej zainicjowana w 2012 r. przez Prezydent RP. Tegoroczna edycja była także okazją do uczczenia jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.