Tłumacz Migam

Rada 6 Szczepu Harcerskiego "Quercus" z Rozprzy uczciła pamięć o Powstaniu Warszawskim

74. rocznica Powstania Warszawskiego była ważnym dla każdego Polaka dniem, w którym mogliśmy przypomnieć sobie znaczenie słów "wolność", "poświęcenie", "niezłomność".

Rada 6 Szczepu Harcerskiego "Quercus" z Rozprzy wybrała się w tym dniu do Warszawy, gdzie wzięła udział w obchodach rocznicy 1 sierpnia 1944 r. Harcerze zaraz po przyjeździe wzięli udziału w uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem Stefana "Grota" Roweckiego - przyszłego patrona Hufca ZHP Piotrków Trybunalski. Kolejnym punktem na mapie podróży było Muzeum Powstania Warszawskiego. Druhny i druhowie z Rozprzy mogli na własne oczy zobaczyć, dotknąć i poczuć potęgę historii sześćdziesięciu trzech sierpniowych i wrześniowych dni 44' roku.

Po zakończeniu zwiedzania zegarek pokazywał godzinę 16:15, co oznaczało, że już niedługo wybije godzina "W". Aby najlepiej poczuć atmosferę, wyniosłość i wagę tego momentu harcerze wyruszyli w stronę ronda im. Romana Dmowskiego, gdzie co roku gromadzi się ogromna ilość warszawiaków, by oddać cześć bohaterom Powstania.

Widok rodaków trzymających biało-czerwone flagi, odpalonych rac i dźwięk syreny wywołał potężne emocje i na długo utkwił w pamięci. Następnym punktem był Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie harcerze odwiedzili groby poległych w Powstaniu Warszawskim, członków Szarych Szeregów. Zapalili symboliczne świeczki na kilku grobach, poznali wielu harcerzy z całej Polski, których w tym szczególnym dniu tłumnie przybyli w tym samym celu. Zakończeniem warszawskiej wyprawy był koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki", gdzie, ze śpiewankami w ręku, stali się częścią dwudziestotysięcznego chóru śpiewającego piosenki powstańcze. Wizyta w Warszawie, która na długo zostanie w pamięci, była idealnym sposobem, by uczcić 74. rocznicę Powstania Warszawskiego.