Tłumacz Migam

Odjazdowy bibliotekarz po raz szósty

Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy po raz szósty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”. Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę uczestników. 19 maja blisko 350 czytelników i sympatyków bibliotek pokonało dystans ponad 20 km. Wydarzenie było okazją do uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Trasa rajdu prowadziła przez miejscowości: Rozprza, Nowa Wieś, Stara Wieś, Wilkoszewice, Mierzyn, Grobla. Na starcie uczestnicy otrzymali biało-czerwone chorągiewki, które przymocowali do swoich jednośladów. Podobnie jak w ubiegłym roku odpoczynek zaplanowano przy Domku Myśliwskim należącym do Koła Łowieckiego „Odyniec”.  Jakie atrakcje przygotowali w tym roku organizatorzy? Tradycyjnie, wójt gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem, wręczył statuetki dla najmłodszego i najstarszego rowerzysty. Pierwsza z nagród trafiła do Kacpra Sobańskiego, druga do Pani Zofii Radziszewskiej. W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę dla najmłodszego uczestnika imprezy, którym okazała się niespełna roczna Marcelina Antoszczyk. Był również czas na pieczenie kiełbasek i wspólny odpoczynek przy ognisku, który umilił występ utalentowanej piotrkowianki Aleksandry Rycerz. Jedną z niespodzianek przygotowanych przez bibliotekarzy z Rozprzy była loteria z nagrodami. Do zdobycia był m.in. rower ufundowany przez Państwa Kurowskich z Rozprzy, tablet- nagroda od wójta gminy Rozprza, bilety i książki od kina Helios, piłka nożna- prezent od UKS Gmina Rozprza, upominek od Państwa Kowalskich z Rozprzy oraz nagroda od Zespołu Dobry Klimat Music Band. Wśród nagród znalazły się również kamizelki odblaskowe i piłki, które  podarował Urząd Gminy w Rozprzy. Nie smucili się jednak ci, którzy nie mieli szczęścia podczas losowania. Wszyscy bowiem otrzymali kolorowe, sportowe plecaki, a każdej z rodzin, dodatkowo wręczono flagę Polski, która w tym szczególnym roku będzie przypominała o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Organizatorzy wydarzenia dziękują tym wszystkim, którzy włączyli się w organizację rajdu oraz osobom, które czuwały nad bezpieczeństwem rowerzystów. Podziękowania dla:

- Druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych w Milejowcu, Rajsku Małym i Niechcicach oraz Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim za zagwarantowanie bezpieczeństwa na drodze,

- Pani Annie Wiktor z Niechcic za ufundowanie pieczywa,

- Delikatesów Centrum w Rozprzy

Przypomnijmy, że „Odjazdowy Bibliotekarz” to ogólnopolska akcja, w której udział biorą bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy rowerowych wycieczek. Akcja powstała w Łodzi w 2010 roku. Od początku koordynuje ją Fundacja Fenomen. Gdzie w przyszłym roku wyruszą rozprzańscy miłośnicy książek? Tego dowiemy się dopiero za kilkanaście miesięcy.