Tłumacz Migam

Jasełka w placówkach oświatowych w Gminie Rozprza

Szkoła Podstawowa w Rozprzy 


21 grudnia 2017 r., tradycyjnie, jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia, w szkole podstawowej w Rozprzy odbyły się jasełka. Tegoroczne przedstawienie, nosiło tytuł „Betlejem to my sami” i łączyło tradycję ze współczesnością. Było przypomnieniem wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa Chrystusa, a jednocześnie odniesieniem do życia współczesnej rodziny, która w wigilijny wieczór nie udzieliła pomocy drugiemu człowiekowi. W przedświątecznym zabieganiu skupili się na zewnętrznych przygotowaniach, natomiast zapomnieli o życzliwości i „dobrym sercu”.   

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie z klas IV - VI, którzy odgrywali swoje role
z wielkim zaangażowaniem, pamiętając o powadze wydarzenia, jakim było przyjście na świat Zbawiciela. Występy uświetnił chórek, który pięknymi kolędami i pastorałkami wprowadził wszystkich w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Przedświąteczne spotkanie zakończyło się życzeniami złożonymi przez panią dyrektor Beatę Gemel i wspólnym odśpiewaniem kolędy „Lulajże Jezuniu”.

Jasełka przygotowały Beata Cieślak i Katarzyna. Juszczyk.

 

 

Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi


              Okres Świąt Bożego Narodzenia, to wyjątkowy czas, który nam wszystkim przynosi radość, to czas, na który wszyscy czekamy. Możemy  spotkać się z bliskimi przy wigilijnym stole, łamiąc się opłatkiem i składając najserdeczniejsze życzenia.

               ,,Cicha Noc”- pod takim hasłem 22grudnia 2017r. odbyło się w szkole podstawowej w Nowej Wsi przedstawienie jasełkowe. Tradycyjnie, jak co roku dyrektor, Grono Pedagogiczne, pracownicy szkoły, uczniowie  oraz rodzice spotkali się, aby wspólnie przeżyć ten wyjątkowy czas. Jasełka zaprezentowali uczniowie z klas VII i IV oraz z klasy 0. Uczniowie wcielili się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Występ młodych aktorów przeplatany był kolędami i pastorałkami. Jasełka zostały przygotowane pod kierunkiem M. Szulc, I. Krasoń- Zdziech i B. Wiewiura.

            Towarzysząca przedstawieniu  wyjątkowa rodzinna atmosfera i niepowtarzalny   klimat świąt udzielił się wszytki obecnym. Występ nagrodzony został gromkimi brawami. Dyrektor Justyna Kaniewska dziękując uczniom za przygotowanie programu artystycznego złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Do życzeń dołączył się również ks. Dawid Szymoniak.

           Następnie dyrektor i Monika Szulc wręczyły nagrody i dyplomy uczniom, którzy wzięli udział w konkursie na ,,Najpiękniejszy stroik Bożonarodzeniowy”.

             W konkursie wzięło udział 22 uczniów. Stroiki były bardzo oryginalne i pomysłowe, trudno było wyłonić zwycięzców.

             Po wręczeniu nagród dyrektor podziękowała i pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursu oraz Radzie Rodziców za ufundowanie nagród. Następnie laureaci zostali uwieńczeni pamiątkowym zdjęciem oraz gromkimi brawami.

 

 

Szkoła Podstawowa w Straszowie


 „BETLEJEM TO MY SAMI” pod tym hasłem 22 grudnia 2017r. bardzo uroczyście i już w świątecznym nastroju podsumowano projekt realizowany w ciągu całego tygodnia przez dzieci przedszkolne i uczniów szkoły, którzy przygotowywali kolędy zaprezentowane na koncercie kolęd,  wigilie klasowe  – poznawali zwyczaje i tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia, wspólne przygotowali posiłki.  

Od rana w szkole było bardzo świątecznie o godz. 9.00 odbyły się przepiękne jasełka pt.: ”BETLEJEM TO MY SAMI„- przygotowane przez Barbarę Rębelińską, Kamilę Drążczyk,  Ewę Górecką z  uczniami klasy IV oraz częścią uczniów klasy VIIb wraz ze wsparciem technicznym Dariusza Pokory.

Na tej części uroczystości obecni byli: skarbnik gminy Rozprza – Bogdan Górecki, kierownik Gminnego Zespołu Oświaty – Edyta Łukasik, ksiądz proboszcz: Parafii NNMP w Rozprzy - Wiesław Płomiński, Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lubieniu – Grzegorz Paszka  oraz Parafii Opieki Świętego Józefa, Świętej Marii Magdaleny i Aniołów Stróżów w Milejowie – Piotr Szubski,  przewodnicząca Rady Rodziców - Agnieszka Przycka, emerytowani nauczyciele oraz licznie przybyli rodzice. Następnie odbyły się uroczyste wigilie klasowe, podczas których uczniowie wdrażani byli  do kultywowania polskich tradycji poprzez organizowanie wigilii w klasach i śpiewanie kolęd.  Wszyscy uczniowie potrafili sprawnie nakryć stół i podać przygotowane potrawy wigilijne,  kulturalnie zachować się siedząc przy stole  i łamiąc się opłatkiem.

Od godz. 11.00 rozpoczął się koncert kolęd,  podczas którego wszystkie klasy wykonały przygotowaną z wychowawcą oraz nauczycielem muzyki Ewą Górecką kolędę.

Dzięki realizacji projektu wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy i przyjaciele szkoły zostali wprowadzeni w świąteczny, uroczysty nastrój, któremu sprzyjała również przepiękna dekoracja sceny oraz korytarza szkolnego.