Tłumacz Migam

Obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Gminie Rozprza

Mszą świętą sprawowaną przez ks. Prałata Wiesława Płomińskiego – proboszcza sanktuarium Najświętszej Marii Panny Matki Życia, rozpoczęły się obchody 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mieszkańcy, którzy przybyli do sanktuarium mogli usłyszeć wspaniałą oprawę muzyczną liturgii, którą zapewniła Orkiestra Marszowo Koncertowa z Milejowa oraz chór parafialny. We mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, szkół, stowarzyszeń, harcerze z 26 DH „Zefir” z Niechcic, 36 DH „Jantar” z Rozprzy oraz zuchy z 36 GZ „Poszukiwacze przygód” z Rozprzy, a także poczty sztandarowe wszystkich szkół z terenu Gminy Rozprza oraz poczet sztandarowy kombatantów.

Po mszy świętej wójt gminy Rozprza – Janusz Jędrzejczyk oraz przewodniczący Rady Gminy Rozprza – Tomasz Gemel pobrali z ołtarza Ogień Niepodległości przywieziony przez harcerzy z Kostuchniówki (Ukraina). Ogień Niepodległości przywożony jest z Wołynia z grobów polskich legionistów od 2000 roku. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tradycji. Wtedy to młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej”. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali oni ogień i nieśli do Krakowa. Ogień Niepodległości zapłonął uroczyście w Rozprzy pod tablicą upamiętniającą formowanie się 4 i 6 pułku Legionów Polskich, pomnikiem obrońców Rozprzy oraz na mogiłach żołnierzy na cmentarzu parafialnym. Razem z ogniem władze naszej gminy złożyli również biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Wieczorem mieszkańcy, którzy przybyli do Gminnego Centrum Kultury w Rozprzy wysłuchali prelekcji historycznej przygotowanej przez Stowarzyszenie Rozprzanie.pl oraz obejrzeć występ artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Gorzkowice”.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy godnie i z powagą przeżywali Dzień Niepodległości.