Tłumacz Migam

PROJEKCJA FILMU „OSTATNIA RODZINA” W GIMNAZJUM W ROZPRZY

W niedzielę, 22 października w Gimnazjum w Rozprzy odbyła się projekcja polskiego filmu w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, pt.: „Ostatnia rodzina”.

Seans został zorganizowany w ramach projektu „Polska Światłoczuła”, stworzonego aby promować polską kulturę i sztukę filmową w miejscach nietuzinkowych. Organizatorzy akcji odwiedzają domy kultury, kościoły, małe sale widowiskowe, a nawet więzienia wraz z twórcami filmowymi i zapraszają na bezpłatne seanse polskich filmów fabularnych, historycznych oraz animowanych. Filmy prezentowane są tak, by jakość projekcji nie różniła się od tych w najlepszych salach kinowych. Projekt został dofinansowywany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na projekcję filmu mieszkańców naszej gminy zaprosiła Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy.

W filmie przedstawiono tragiczną historię rodziny Beksińskich. Akcja filmu zaczyna się w 1977, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty powstają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce.

Po projekcji odbyło się spotkanie z Anną Grońską - światowej sławy charakteryzatorką. Pytania można było również zadawać przez Internet, ponieważ całe wydarzenie transmitowane było na żywo.

Gminne Centrum Kultury w Rozprzy dziękuje za zainteresowanie i zaprasza na kolejne projekty.