Tłumacz Migam

TRADYCYJNE GMINNE KISZENIE KAPUSTY ZA NAMI

Jesień to prawdziwy wysyp owoców i warzyw. Jest to doskonały czas na przygotowanie przetworów, które ze smakiem można kosztować w zimowe wieczory. Jak je dobrze przygotować? Na to pytanie z pewnością odpowiedzą nam Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Rozprza, które w sobotę 14 października br. z pomocą Grzegorza Szymańskiego, radnego Rady Gminy Rozprza ukisiły kapustę.

W tym roku konkurs szatkowania kapusty odbył się w Domu Ludowym we Wronikowie. Po raz pierwszy Święto Kiszenia Kapusty organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Gminy Rozprza zostało przygotowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wronikowa i Gminy Rozprza „Przyjazna Wieś”. Przewodniczącą Stowarzyszenia jest sołtys Wronikowa – Teresa Sikorska. Stowarzyszeniu z Wronikowa udało się pozyskać na ten cel grant ze Starostwa Powiatowego. Dzięki temu mogliśmy cieszyć się jeszcze większą ilością atrakcji.

W konkursie na najlepiej zszatkowaną kapustę wzięły udział Panie z 18 kół. Rywalizacja była naprawdę zawzięta, ale bardzo radosna i pełna śmiechu. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało  osobowe JURY w składzie:  Stanisław Cubała - starosta Powiatu Piotrkowskiego, Janusz Jędrzejczyk wójt Gminy Rozprza, Piotr Łączny wójt Łęk Szlacheckich oraz Tomasz Gemel przewodniczący Rady Gminy Rozprza.

Po naradzie jury jednogłośnie stwierdziło, że w tym roku poziom szatkowania kapusty był tak wysoki, że każde z kół otrzymuje 1 miejsce. Natomiast w konkursie na najlepsze przebranie całego Koła niekwestionowane pierwsze miejsce zajęły Panie z Longinówki. Tuż za nimi na podium uplasowało się KGW  Truszczanek, a na 3 miejscu KGW Mierzyn. Wyróżniono również strój pań z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starej Wsi. Królową tegorocznego kiszenia kapusty została pani Katarzyna Kowalska z Rajska Małego. Tytuły wice królowych otrzymały Panie: Urszula Szymańska i Beata Famulska.

W tym roku po raz pierwszy dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjazna Wieś został zorganizowany konkurs na najlepsze potrawy. Pierwsze miejsce w tej kategorii otrzymało Koło Gospodyń Truszczanek, drugie KGW Longinówka, a na trzecim miejscu podium  stanęły Panie z KGW  w Mierzynie. Pozostałe koła za przygotowane potrawy otrzymały wyróżnienia. Nagrody wręczyła przewodnicząca stowarzyszenia – Terasa Sikorska.

Ukiszona kapusta zostanie wykorzystana przy przygotowaniu potraw na spotkanie opłatkowe, które w tym roku odbędzie się w pierwszą sobotę grudnia w Gimnazjum w Rozprzy.

Pieczę nad całym konkursem oraz przebiegiem spotkania trzymała Przewodnicząca Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Rozprza Elżbieta Piątek, która czuwa by tradycje w gminie Rozprza były podtrzymywane i każdy o nich pamiętał. Dzięki takiemu zaangażowaniu możemy być pewni, że Święto Kiszenia Kapusty i wiele innych na długo pozostanie w naszej Gminie. Fundatorem kapusty do konkursu byli Państwo Małgorzata i Remigiusz Ryżewscy z Rozprzy.