Tłumacz Migam

Spotkanie z Andrzejem M. Grabowskim

28 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rozprzy najmłodsi czytelnicy spotkali się z Andrzejem M.  Grabowskim. Autor książek, piosenek i programów telewizyjnych (m.in. „Tik-Tak”, „Ciuchcia” , „Budzik)”  rozmawiał  z uczniami klas I-III ze szkół podstawowych w Rozprzy, Mierzynie i Nowej Wsi.

Dzieci wysłuchały fragmentu książki „Instrukcja obsługi pieska Jacósia”, której bohaterka- ośmioletnia Kasia bardzo chciała mieć pieska. Tematyka opowiadania skłoniła do podjęcia z dziećmi dyskusji na temat opieki nad zwierzętami. Najmłodsi mogli także usłyszeć znane z telewizji piosenki autorstwa Andrzeja M. Grabowskiego, współzałożyciela dziecięcego zespołu Fasolki. Największe emocje wzbudziła jednak kolorowa walizka, w której skrywali się  bohaterowie programów telewizyjnych tj. zając Poziomka, kot Budzik czy potwory Bezkajku i Szefuncio. Wśród nich znalazł się także Kulfon, bohater bajki „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?”. Przy okazji każdej prezentowanej postaci dzieci odgrywały wymyślone scenki, co często wywoływało salwy śmiechu. Słynny „Pan Tik-Tak” i „Profesor Ciekawski” odniósł się także do szczególnej dla niego książki „Wojna na Pięknym Brzegu”. To właśnie w niej opisał przeżycia  swojej matki podczas trwania wojny. Pan Andrzej odpowiadał także na zadawane przez dzieci pytania dotyczące jego twórczości i nie tylko.

Warto wspomnieć, że 29 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu odbyła się uroczystość wręczenia 24. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, podczas której Andrzej M. Grabowski otrzymał wyróżnienie za książkę „Dziewczynka ze srebrnym zębem”.