Tłumacz Migam

XXV sesja Rady Gminy za nami

13 września br. odbyło się posiedzenie 25 sesji Rady Gminy. Po otwarciu obrad, stwierdzeniu quorum oraz przedstawieniu porządku obrad przez przewodniczącego – Tomasza Gemela głos zabrał wójt Gminy  - Janusz Jędrzejczyk, który przedstawił działalność pomiędzy sesjami. Mimo, że w tym czasie przypadał okres wakacyjny to wiele się działo w Gminie Rozprza.

                Udało się m.in. pozyskać granty z Urzędu Marszałkowskiego dla sołectw Mierzyn i Łazy Duże na rozwój Kół Gospodyń Wiejskich oraz remont strażnic OSP. Poznaliśmy również zwycięzców Turnieju Lion Cup – Bank Zachodni WBK oraz zdobywców pucharu Wójta Gminy Rozprza Janusza Jędrzejczyka w Piłce Nożnej . W okresie wakacyjnym mogliśmy również bawić się wspólnie na piknikach rodzinnych zorganizowanych przez KGW oraz OSP w Mierzynie oraz Rajsku Małym. Natomiast dzięki środkom budżetowym z Urzędu Gminy z Rozprzy 45 dzieci w wieku od 7 do 16, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej mogło wyjechać nad Zatokę Pucką na letni wypoczynek. Okres między sesjami to także obchody 78 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Hołd walczącym za wolność żołnierzom oddawali wójt Janusz Jędrzejczyk oraz przewodniczący Rady Gminy Rozprza składając pod pomnikami wieńce oraz znicze.

Jednak bez wątpienia najważniejszymi wydarzeniami było zakończenie budowy ulic Słonecznej i Lipowej w Milejowie, rozpoczęcie budowy ulicy Leśnej w Rozprzy oraz  wsparcie mieszkańców w montażu instalacji odnawialnych źródeł energii.

W ramach zadania budowy ulic Słonecznej i Lipowej w Milejowie wybudowaliśmy kanalizację deszczową z przepustami oraz chodnikami, a także jezdnie o nawierzchni z betonu asfaltowego. Dzięki temu znacząco poprawiło się bezpieczeństwo i komfort naszych mieszkańców. Nie poprzestajemy jednak na tym. Na ulicy Leśnej w Rozprzy również trwają prace budowlane, które planujemy zakończyć do 28 września. Jest to pierwszy etap. Na drugi musimy poczekać do przyszłego roku.” – mówi wójt Janusz Jędrzejczyk. „Cieszymy się również z wyremontowanych chodników w centrum Rozprzy oraz Niechcic, które wykonała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Inwestycje w infrastrukturę drogową to jeden z naszych priorytetów.” „Jednak szczególnie dumni jesteśmy z pozyskanego dofinansowania ze środków europejskich na odnawialne źródła energii. Dzięki wsparciu z Unii oraz z budżetu Gminy nasi mieszkańcy mogą starać się o dofinansowanie do kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych aż w 80%. To bardzo dużo. Cieszy nas również fakt, że otrzymaliśmy tak wiele zgłoszeń, które aktualnie sprawdzane są przez wyspecjalizowaną firmę. Montaż na domach mieszkańców planujemy na drugą połowę przyszłego roku.”  - dodaje wójt.