Tłumacz Migam

"Wesele" Wyspiańskiego tegoroczną lekturą "Narodowego Czytania"

W sobotę, 2 września Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego czytali m.in. przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy biblioteki, młodzież oraz dorośli mieszkańcy gminy.

Stało się już tradycją, że w pierwszą sobotę września w całej Polsce czytane są największe dzieła literatury polskiej.  W wyniku głosowania internautów to właśnie „Wesele” zostało lekturą tegorocznej edycji akcji. W Rozprzy Narodowe Czytanie rozpoczęło się o godz. 11.00 w Rynku Piastowskim. Zebrani przy dźwiękach muzyki utworzyli weselny korowód, który przeszedł ulicami Rozprzy do Gminnego Centrum Kultury. To właśnie tam odczytano fragmenty aktu III dramatu Wyspiańskiego. Zgromadzeni wcielili się w postacie m.in. Gospodarza, Poety, Gospodyni, Panna Młodego, Panny Młodej, Czepca, Chochoła czy choćby Jaśka. Lektorzy świetnie poradzili sobie z niełatwym językiem utworu. Podczas czytania nie sposób było nie wspomnieć o twórczości Stanisława Wyspiańskiego, który nie tylko pisał utwory dramatyczne i liryczne, ale był także utalentowanym malarzem.

Występ solistów Zespołu Pieśni i Tańca „Gorzkowice”, a akordeon i skrzypce, z których popłynęły dźwięki wesołej, weselnej melodii sprawiły, że uczestnicy Narodowego Czytania poczuli się niczym goście na weselu w Bronowicach, gdzie rozgrywała się akcja utworu. Na zakończenie zebrani skosztowali tradycyjnego polskiego bigosu.

Warto dodać, że Narodowe Czytanie to akcja publicznego czytania największych dzieł literatury polskiej, która prowadzona jest od 2012 roku. Wzmacnianie tożsamości narodowej oraz popularyzacja czytelnictwa to główne założenia akcji organizowanej od 5 lat przez Prezydenta RP.