Tłumacz Migam

PAMIĘĆ O NICH NIE ZGINIE...

Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę września na cmentarzu wojennym w Milejowie odbyła się uroczysta msza św. w czasie której uczczono pamięć poległych żołnierzy. W nekropoli w Milejowie spoczywa  631 żołnierzy Armii „Łódź” i Armii „Prusy”, którzy polegli w pierwszych dniach września 1939 r. w „Bitwie o Szosę Piotrkowską”. Tylko 158 z nich zostało zidentyfikowanych, pozostali zostali pochowani jako żołnierze nieznani.

W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe ze szkoły podstawowej w Milejowie, straży pożarnej w Milejowcu oraz sztandar kombatantów, który został przekazany harcerzom z 36 DH im. Zygmunta Kałużnego w Rozprzy.

Hołd bohaterom tamtych dni oddali poprzez złożenie kwiatów przy pomniku przedstawiciele: powiatu piotrkowskiego na czele ze starostom – Stanisławem Cubałą,  samorządu Gminy Rozprza, wójtem gminy – Januszem Jędrzejczykiem oraz przewodniczącym Rady Gminy Rozprza – Tomaszem Gemelem. W imieniu straży pożarnej kwiaty złożyli Andrzej Matuszczyk i Jan Budzisz, natomiast w imieniu Gminnego Centrum Kultury w Rozprzy - dyrektor Izabela Kwaśniak. Również mieszkańcy Milejowa wraz z księdzem proboszczem Piotrem Szubskim podziękowali poległym żołnierzom za ich ofiarność i walkę za Ojczyznę składając przy pomniku wieniec. Rokrocznie dzieci ze szkoły podstawowej w Milejowie złożyły wiązankę na grobie swojego patrona: ppłk Stanisława Sienkiewicza.

W ceremonii nie mogło zabraknąć Orkiestry Dętej z Longinówki, której utwory i doskonałe przygotowanie nadały szczególny wyraz uroczystości.