Tłumacz Migam

Biblioteka w Rozprzy zaprosiła dzieci na wakacyjne zajęcia

Mimo, iż wakacje na półmetku, Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy zadbała o to, aby dzieci, które zdecydowały się na letni wypoczynek w domu, spędziły czas na doskonałej zabawie. Od 3 do 14 lipca najmłodsi wzięli w warsztatach plastycznych, kulinarnych, edukacyjnych i językowych. Nie zabrakło ciekawych wycieczek oraz sportowego współzawodnictwa.

Jak podkreślają bibliotekarze, program wakacyjnych zajęć był dobrany tak, aby każdy znalazł w nim coś ciekawego dla siebie. W pierwszym tygodniu dzieci mogły wykazać się m.in. swoją kreatywnością podczas zajęć rękodzielniczych. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy poświęcone piratom. Miłośnicy morskich opowieści nie tylko upodobnili się wyglądem do korsarzy, ale także zbudowali okręty, malowali bandery, a nawet rozegrali pojedynek na papierowe kule armatnie. W czasie wakacji nie mogło zabraknąć zajęć kulinarnych. Słodkie babeczki i owocowe koktajle przesądziły, że lekcje gotowania i pieczenia to wciąż numer 1 wśród dzieci i młodzieży. Fani Minionków, którzy z niecierpliwością czekali na kolejna ekranizację przygód małych, żółtych stworków udali się do kina na film „ Gru, Dru i Minionki”. Wyjazd został zorganizowany dla blisko 100 dzieci z terenu gminy.

Od poznania dawnych tradycji, narzędzi oraz przedmiotów użytku codziennego rozpoczął się kolejny tydzień wakacyjnych spotkań. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądały przedmioty niezbędne do wypieku chleba, prania, wytwarzania przędzy, zaprzęgania koni czy prac w gospodarstwie domowym. Atrakcją spotkania było także tradycyjne kiszenie ogórków. O tym, że sport to zdrowie przekonywał dzieci pan Hubert Łukasik, trener piłkarskiej drużyny UKS Gmina Rozprza podczas zajęć sportowo- rekreacyjnych. Dzieci wzięły udział w  profesjonalnym treningu, rozegrały mecz, ale przede wszystkim przekonały się jak ważna w sporcie jest współpraca. Warsztaty językowe z panią Iwoną Motylską – Krakowiak, zajęcia kulinarne oraz wyjazd do Nagrody Napoleońskiej, w którym wzięło udział ponad 90 dzieci  to bilans ostatnich dni wakacyjnych atrakcji przygotowanych przez bibliotekarzy. Przejazd tramwajem konnym, zwiedzanie stadniny, ciekawa prelekcja o wymienionych zwierzętach oraz ognisko z kiełbaskami sprawiły, że wizyta w Napoleonowie była niezapomnianym zwieńczeniem dwutygodniowych spotkań.

Warto przypomnieć, że w okresie wakacyjnym Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00. W tym czasie serdecznie zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych do odwiedzenia biblioteki.