Tłumacz Migam

Wyruszyli z Rozprzy w trasę 58 Ogólnopolskiego Wykwalifikowanego Rajdu Pieszego

W miniony weekend na stadionie sportowym przy ulicy Sportowej w Rozprzy stanęły namioty. Rozstawili je uczestnicy 58 Ogólnopolskiego Wykwalifikowanego Rajdu Pieszego organizowanego przez PTTK pod patronatem honorowym Marszałka Województwa. Organizowany jest od ponad 55 lat, za każdym razem w innym regionie Polski. Na terenie województwa łódzkiego został zorganizowany wcześniej tylko raz w 1967 roku. Na każdej
z 3 tras o długości 250-300 km wędruje zazwyczaj 100-150 uczestników z całej Polski - oprócz młodzieży i turystów indywidualnych są nimi przewodnicy z całej Polski, którzy następnie promują w miejscach swojego stałego działania zwiedzany region. Tegoroczna edycja rajdu zorganizowana została przez Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Jana Czeraszkiewicza, w szczególności przez Klub Turystów Pieszych PTTK "Salamandra".

Mamy powód do dumy, ponieważ to właśnie w Rozprzy rozpoczęła się jedna z tras rajdu. Pomysł na jej przebieg powstał już kilka lat temu i prowadził zgodnie z linią polskich schronów bojowych wzdłuż Warty i Widawki oraz historią walk obronnych Armii Łódź w tym miejscu we wrześniu 1939 r. Rajd rozpoczął się 9 lipca ale uczestnicy na jego starcie, czyli na stadionie w Rozprzy pojawili się już dzień wcześniej aby już z samego rana wyruszyć w podróż.

W sobotę wieczorem piechurów odwiedził wójt gminy Rozprza – Janusz Jędrzejczyk. To dzięki pomocy wójta w organizacji 58 Ogólnopolskiego Wykwalifikowanego Rajdu Pieszego, uczestnicy z całej Polski mogli poznać ciekawą i bogatą historię Rozprzy i okolic. Wójt przekazał uczestnikom rajdu foldery oraz książki opowiadające o historii naszej gminy oraz m.in.
 o jubileuszu 950-lecia Rozprzy, a także w trosce o bezpieczeństwo – kamizelki odblaskowe.

Uczestnikom Rajdu na wszystkich trasach życzymy szerokich dróg, sprzyjającej pogody oraz ciekawych historii.