Tłumacz Migam

Bo najważniejsza jest rodzina...

Festyn Rodzinny w Straszowie 

„Żyj sportowo i wesoło – szkolny turniej promujący zdrowie” to przewodnie hasło projektu realizowanego 1 czerwca 2017r. w Szkole Podstawowej im. Zofii Grzybowskiej w Straszowie we współpracy z Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rozprzy, w którym wzięło udział 173 uczniów, 16 nauczycieli, 12 rodziców i tegoroczna maturzystka, absolwentka szkoły, która z sentymentem wspominała minione w naszej szkole lata i z podziwem oglądała plac zabaw i ogródek dydaktyczny.

W ramach projektu każda klasa, niektórzy z pomocą rodziców,  przygotowała zdrowe danie na drugie śniadanie, plakaty wskazujące niebezpieczeństwo dla zdrowia z tytułu palenia tytoniu i spożywania produktów alkoholowych, transparenty promujące spożywanie warzyw i owoców, picie mleka i przetworów mlecznych, czapeczki, opaski oraz warzywa i owoce w wymiarze XXXL celem promocji zdrowego stylu życia bez używek wszelkiego rodzaju. Wszystkie akcesoria ubarwiły przemarsz dzieci wraz z dyrektorem i nauczycielami przez Straszów. Uczestnicy z aplauzem witani byli przez mieszkańców, którym kolorowy korowód przypomniał, że Dzień Dziecka jest niezwykle ważnym i uroczystym wydarzeniem w szkole.

Kolejnym punktem realizacji projektu było odśpiewanie przez uczniów hymnu zdrowych dzieciaków i prezentacja przez przedstawicieli klas przygotowanych wcześniej dań i ich konsumpcja, po czym dzieci młodsze udały się do sali gimnastycznej, by uczestniczyć w przygotowanych dla nich grach, konkursach i zabawach sportowych, a starsi uczniowie rozegrali mecze w mini piłkę nożną na szkolnym boisku.

W czasie, gdy uczniowie zażywali ruchu, rodzice przygotowali poczęstunek na świeżym powietrzu w szkolnym ogródku dydaktycznym sponsorowany przez Radę Rodziców i Masarnię „Bieniek”.

Na zakończenie dyrektor szkoły wręczyła uczniom klasy IVa i IVb karty rowerowe, przedstawiciele klas otrzymali dyplomy za uczestnictwo w projekcie promującym zdrowy styl życia bez używek i zmagania sportowe oraz słodkie upominki.

W wyniku realizacji projektu uczniowie szkoły  zademonstrowali w środowisku aprobatę dla zdrowego stylu życia oraz swój sprzeciw dotyczący spożywania alkoholu i innych używek w tym palenia tytoniu, w czym wsparli ich rodzice i nauczyciele.

 

26 maja w  szkole podstawowej w Straszowie odbył się uroczysty koncert życzeń dla rodziców. Uczniowie klas: II i 0a pod kierunkiem Zofii Młodawskiej - Imieli, Marty Mucik oraz Ewy Góreckiej zaprezentowali ciekawy program z wierszami i przedstawieniem "Rzepka". Koncert poprowadzili uczniowie klasy VIa, a każda z klas do życzeń dla rodziców dołączyła piosenkę. Uczniowie klasy 0a wraz z chętnymi rodzicami, zaprezentowali  wspaniałe przedstawienie do wiersza "Rzepka".

Po koncercie dzieci wręczyły swoim mamom i tatom własnoręcznie wykonane upominki, a następnie rodzice udali się na przygotowany dla nich poczęstunek.

 


Festyn Rodzinny w Rozprzy

2 czerwca 2017 r. już po godz. 14.00 na placu szkolnym zapanował ruch i gwar. Nauczyciele
i pracownicy szkoły wraz z przedstawicielami uczniów ustawiali dekoracje, przywieszali balony i przygotowywali miejsce na pyszną zabawę. Zaraz potem pojawili się chętni do pomocy rodzice i zaprzyjaźnieni strażacy OSP w Rozprzy. Dzięki zgranej współpracy punktualnie o 16.00  Beata Gemel- dyrektor  Szkoły Podstawowej im. J. Pawlikowskiego
w Rozprzy, dokonała uroczystego otwarcia festynu. Gościem honorowym był Janusz Jędrzejczyk- wójt gminy. Teren szkoły zgromadził liczną grupę dzieci, rodziców, dziadków
i znajomych.

Na uczestników festynu czekało wiele atrakcji, zarówno dla ducha jak i ciała. Każda klasa zaprezentowała na scenie wyjątkowy repertuar. Rodzice mogli podziwiać swoje dzieci występujące w tańcu, piosence lub skeczu. Później publiczność wysłuchała wspaniałego koncertu w wykonaniu tutejszej orkiestry „Kasztelania” oraz Katarzyny Juszczyk, solistki tego zespołu, konferansjera całej uroczystości, a jednocześnie nauczycielki naszej szkoły. Splendoru wszystkim występom dodawała wspaniała scenografia.

W międzyczasie była możliwość wzięcia udziału w loterii fantowej. Dzieci miały okazję do pomalowania buziek. Ogromnym powodzeniem cieszyła się koloryzacja fryzur. Przyjemnym urozmaiceniem okazał się poczęstunek. Nie zabrakło przysmaków z grilla, wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem, sałatek oraz przepysznych ciast.

Po raz kolejny festyn w Szkole Podstawowej w Rozprzy udał się wyśmienicie. Dopisała pogoda, humory, goście, sponsorzy oraz zapał organizatorów.       

 

 


II Festyn Rodzinny w Mierzynie 

    09 czerwca 2017 roku w uroczej, letniej scenerii parku Szkoły Podstawowej im. Św. Mikołąja w Mierzynie odbył się II Festyn Rodzinny. Organizatorami tej imprezy była Społeczność Szkoły. Organizacja festynu była możliwa dzięki licznym i hojnym sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie.

   Impreza rozpoczęła się na sali gimnastycznej szkoły przemówieniem dyrektor Agaty Lipińskiej - powitaniem przybyłych gości, informacją o założeniach spotkania.

Następnie zebrani mogli obejrzeć akademię przygotowaną przez klasę V pod hasłem „Moja Rodzina”. Następnie uczniowie klas: I oraz III złożyli serdeczne życzenia swoim dziadkom i babciom. Ponadto, klasa III oraz IIA wykonała pokaz taneczny oraz zagrała na instrumentach muzycznych dla swoich bliskich.

   Podczas festynu zarówno dzieci jak i dorośli przy dźwiękach muzyki uczestniczyli w zabawach, animacjach i konkursach. Największe atrakcje mieli najmłodsi uczestnicy zabawy –  malowanie twarzy, bańki mydlane, pokaz aikido. Nie lada atrakcją były dmuchańce.

   Zabawom i relaksowi na świeżym powietrzu sprzyjała znakomita, słoneczna aura oraz miła, rodzinna atmosfera.

   Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom i darczyńcom, dzięki którym możliwa była organizacja festynu i pozyskanie funduszy na rzecz szkoły.

 


Festyn dla dzieci - Wroników

                                                                                                    

W minioną niedzielę na placu Domu  Ludowego we Wronikowie odbył się jubileuszowy X festyn z okazji Dnia Dziecka. Festyn został zorganizowany przez sołtysa  wsi Teresę Sikorską. 

W realizację  atrakcji dla najmłodszych włączyli się :

–        Wójt Gminy Janusz Jędrzejczyk

–        PSP z Piotrkowa Trybunalskiego

–        OSP z Niechcic

–        Marcin Środa, Lidia Prochuń, Magdalena  Pawlicka, Beata Turska-Mrozik, Barbara Sitek, Ewelina Olczak

Wszystkim którzy uczestniczyli w przygotowaniach atrakcji dla najmłodszych serdecznie dziękuje sołtys sołectwa Wroników Teresa Sikorska.

                                     

 


Dzień Rodziny w Milejowie

  

Już od kilku lat organizowany jest w Szkole Podstawowej im. ppłk. St. Sienkiewicza w Milejowie - Dzień Rodziny, który łączy ze sobą Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. W piątek 2 czerwca nie było zajęć lekcyjnych. W samo południe dyrektor szk. Ilona Szewczyk uroczyście otworzyła Dzień Rodziny życząc wszystkim miłych wrażeń, spełnienia marzeń i samych radosnych chwil przeżywanych w rodzinnym gronie.

Na rozgrzewkę uczniowie tańczyli w rytmie disco, a następnie odbyły się rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej i szkolnych boiskach. Były sztafety, wyścigi rzędów, mini piłka nożna, ringo i mecz piłki nożnej - ojcowie kontra dzieci. Odważni malowali sobie buzie, a o wypełnienie brzuszków łakociami zadbały kochane mamy, którym dzielnie asystowali tatusiowie. Niemałą atrakcją były pokazy ratownictwa i gaszenia pożaru w wykonaniu strażaków  z OSP w Starej Wsi i z Milejowca. Uczniowie chętnie przymierzali hełmy i oglądali samochody strażackie od środka. Niektórzy chłopcy deklarowali chęć wstąpienia w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej. 

Obchody Dnia Rodziny uświetnił swą osobą wójt gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk, który razem z uczniami obserwował strażackie pokazy.

Na zakończenie rodzinnego święta każde dziecko otrzymało paczkę łakoci ufundowanych przez firmę BON BON BUDDIES.

 


Podsumowanie projektu ekologicznego  „EKOSMAKI NOWEJ  WSI” podczas Dnia Rodziny w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi

10 czerwca 2017r. w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi  podczas Dnia Rodziny odbyło się uroczyste podsumowanie projektu ekologicznego „Ekosmaki Nowej Wsi” w ramach konkursu pn.”Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2016/2017” dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Łodzi.W realizację projektu zaangażowani byli  nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz społeczność lokalna.

Dzień Rodziny swoją obecnością zaszczycili m.in.: Bożena Nagrodzka – sekretarz Gminy Rozprza, Urszula Kabzińska - Radna Rady Powiatu Piotrkowskiego, ks. Prałat Wiesław Płomiński, Tadeusz Kołwrotkiewicz – Radny Gminy Rozprza, emerytowani pracownicy szkoły, sołtysi okolicznych wsi, panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Starej Wsi i Białocina, rodzice  oraz mieszkańcy okolicznych wsi.

Wspólne świętowanie rozpoczęła Justyna Kaniewska, dyrektor szkoły, która podsumowała  projekt ekologiczny „Ekosmaki Nowej Wsi”. Następnie uczniowie oddziału VI przedstawili inscenizację pt:„Witaminki dla Księżniczki Marcelinki”, z udziałem dzieci z oddziału przedszkolnego. Umiejętności wokalne  zaprezentował także  chór szkolny. Po części artystycznej odbył się konkurs kulinarny pt:„ Zdrowe jedzenie jest dziś w cenie”, który polegał na przygotowaniu sałatki ze zdrowych produktów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele klas  III - VI oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Starej Wsi i Białocina. Rodzice i dzieci mogli spróbować swoich sił w konkurencjach sportowych. Zwycięzcy otrzymali dyplomy – Super Mama, Super Tata. W ramach realizacji działań profilaktycznych objętych Gminnym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2017 rodzice z dziećmi uczestniczyli w Biegu Rodzinnym.

Bogaty zestaw atrakcji przyprawiał o zawrót głowy. Było coś zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Goście przybyli na festyn mieli także okazję obejrzeć galerię zdjęć przedstawiającą  przeprowadzone działania w czasie realizacji projektu „Ekosmaki Nowej Wsi”, wystawę prac artystycznych dzieci, puchary i dyplomy zdobyte przez nich w różnych konkursach i zawodach, a także powspominać swoje lata szkolne podczas oglądania kronik. Zgodnie z projektem, który oprócz aktywności fizycznej promował zdrowe odżywianie, można było skosztować wspaniałych wypieków owocowo-warzywnych przygotowanych przez Radę Rodziców, potraw sporządzonych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, owoców i sałatek przygotowanych przez uczniów. Jak przystało na Szkołę Promująca Zdrowie, nie mogło zabraknąć stoiska oferującego świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych, wspaniałych zup i wielu innych potraw, które cieszyły się niemałym powodzeniem. Na smakoszy pieczonych warzyw czekał rozpalony grill. Miłośnicy jazdy konnej mogli przejechać się bryczką. Atrakcją dla dzieci było malowanie twarzy. Dużym zainteresowaniem  cieszyły się zabawy przy muzyce prowadzone przez animatora. Tradycyjnie ważnym punktem programu obchodów Dnia Rodziny było spotkanie ze Strażą Pożarną ze Starej Wsi.