Tłumacz Migam

Ekologiczna wycieczka dzieci ze Szkoły podstawowej z Nowej Wsi

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi wzięli udział w wycieczce do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radomsku i Ośrodka Wypoczynkowego - Malutkie Resort w ramach projektu „Ekosmaki Nowej Wsi”.

Podczas pobytu w mleczarni uczniowie  wysłuchali wykładu na temat przebiegu procesu produkcyjnego mleka i jego przetworów. Obejrzeli tzw. „zieloną strefę”, w której odbywa się odbiór mleka z cystern i pobiera się próbki do badań. Na zakończenie uczniowie otrzymali mleka smakowe i desery mleczne. W  Ośrodku Wypoczynkowym Malutkie – Resort uczniowie zwiedzili obiekty należące do ośrodka: stajnie, kryty padok, mini zoo, wybiegi dla koni.  Obserwowali przygotowywanie ciasta do wypieku bułek oraz proces wytwarzania masła metodą tradycyjną. W trakcie obserwacji otrzymali  niezbędne informacje o wypieku chleba i wyrobie masła według starych przepisów. Uczniowie obejrzeli kamienny piec służący do wypieku chleba, lepili bułeczki z przygotowanego ciasta i ubijali śmietanę.

Po zakończonych pracach przystąpili do degustacji wytworzonych produktów.

Wycieczka dla uczniów klas 0-VI Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi w ramach  konkursu „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2016/2017”dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Łodzi.