Tłumacz Migam

Projekcja filmu „Jestem mordercą” w gimnazjum w Rozprzy

W niedzielę, 19 marca w Gimnazjum w Rozprzy odbył się seans polskiego filmu Macieja Pieprzycy, opowiadającego historię Zdzisława Marchwickiego „Wampira ze Śląska” – „Jestem mordercą”. Film nagrodzono wieloma prestiżowymi statuetkami m.in. Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a także nominowano go do tegorocznych Orłów w kategorii Najlepszy Film. Opowiada on historię poszukiwań oraz sprawy domniemanego mordercy „Wampira z Zagłębia”, aresztowanego i skazanego na śmierć mężczyzny oskarżonego o wielokrotne morderstwa kobiet na Śląsku w latach 70.

Seans został zorganizowany w ramach projektu „Polska Światłoczuła”, stworzonego aby promować polską kulturę i sztukę filmową w miejscach nietuzinkowych. Organizatorzy akcji odwiedzają domy kultury, kościoły, małe sale widowiskowe, a nawet więzienia wraz z twórcami filmowymi i zapraszają na bezpłatne seanse polskich filmów fabularnych, historycznych oraz animowanych. Filmy prezentowane są na wysokiej jakości sprzęcie tak, by jakość projekcji nie różniła się od tych w najlepszych salach kinowych. Projekt dofinansowywany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej, dzięki czemu spotkania te są bezpłatne.

Na niedzielny seans, mieszkańców naszej gminy zaprosiła Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy. W pokazie wziął udział również wójt gminy – Janusz Jędrzejczyk. Po projekcji przewidziane zostało spotkanie dla mieszkańców z odtwórcą policjanta badającego sprawę morderstw – aktorem „młodego pokolenia” – Tomaszem Włosokiem. Rozmowa trwała jeszcze długo po zakończonej projekcji. Padło wiele pytań dotyczących pracy przy tym filmie, teatrze czy też serialu. Pytanie do artysty można było zadać również przez Internet , ponieważ całe wydarzenie transmitowane było na żywo. Aktor odpowiedział bardzo chętnie na każde pytanie, a na zakończenie każdy chętny mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz osobiście porozmawiać na dowolny temat.

Spotkania takie jak to, organizowane dla mieszkańców, to świetna okazja, aby za darmo móc poznać polską kinematografię, a także spotkać się z aktorami, reżyserami i twórcami filmowymi. Już teraz zapraszamy bardzo serdecznie na kolejne projekty przygotowywane m.in. przez Gminne Centrum Kultury w Rozprzy.