Tłumacz Migam

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne


Solary, czyli kolektory słoneczne pozwalają zamienić energię promieniowania słonecznego na ciepło. Są wykorzystywane do podgrzewania wody (c.w.u) i wspomagania ogrzewania budynków (c.o.). Rozważając opłacalność instalacji należy pamiętać, że kolektory słoneczne głównie zapewniają ciepłą wodę użytkową w naszym domu.

Zasada działania kolektorów słonecznych

Zasada działania kolektorów słonecznych polega na tym, że kolektory wykorzystują ciepło promieniowania słonecznego. Promienie padając na kolektor powodują nagrzanie kolektora i przekazanie ciepła do ciekłego czynnika przenoszącego ciepło. Czynnikiem tym może być glikol lub woda, która następnie przekazuje swoje ciepło do zbiornika wody. Aby kolektory pracowały nam z jak największą sprawnością warto zamontować je na wysokości min. 3 m nad poziomem gruntu. Taka wysokość spowoduje, że kolektory słoneczne będą bardziej nasłonecznione i wysokość ta zapewni mniejsze narażenie na zabrudzenie lub uszkodzenie kolektorów słonecznych. Powszechnie używane są dwa rodzaje kolektorów. Jednym z nich jest kolektor słoneczny płaski, który wygląda jak gruba tafla szkła. W Polsce taki kolektor powinien być zamontowany pod kątem ok. 45° w stronę południa. Następnym rodzajem kolektora jest kolektor słoneczny próżniowy, który zbudowany jest z rur. Dzięki wykorzystaniu bliskiego próżni podciśnieniu kolektor może pochłaniać rozproszone promieniowanie słoneczne. Pozwala to uzyskiwać ciepło mimo zachmurzenia lub bardzo niskiej temperatury. 

Korzyści związane z kolektorami słonecznymi

Głównym atutem kolektorów słonecznych jest to, że za darmo dostajemy ciepło nie wpływając negatywnie na środowisko. Praca kolektora w żaden sposób nie wpływa na roślinność, nie emituje dwutlenku węgla ani innych substancji chemicznych. Ciepło z kolektora słonecznego możemy wykorzystać do podgrzewania wody c.w.u. oraz c.o. Warto połączyć go z urządzeniami wykorzystującymi naturalne źródła energii do produkcji energii elektrycznej, wtedy zmniejszymy koszty także na energii elektrycznej. Kolektory znacznie podnoszą wartość naszej nieruchomości. Jako, że wszystkie związane z nimi koszty zostały już poniesione, przynoszą czysty zysk energetyczny właścicielowi nieruchomości. Kolektor słoneczny nie wymaga konserwacji, jest bezobsługowy i nie są z nim związane żadne koszty utrzymania (eksploatacji).