Tłumacz Migam

Gmina Rozprza po raz kolejny bezkonkurencyjna w czasie Międzynarodowego Rajdu Chłopskiego w Rajczy

Już po raz 49 w kraju i 25 na arenie międzynarodowej został zorganizowany Międzynarodowy Rajd Chłopski  w Rajczy. Kolejny rok z rzędu odbył się on z silnym rozprzańskim akcentem.

W czasie trzydniowych zmagań reprezentanci pięciu województw: śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, a także Słowacji i Czech oraz setki towarzyszących im kibiców, wzięli udział w zawodach: narciarskich, biegowych i wiedzy regionalnej. Przedstawiciele prezentowali także uroki turystyczne i kulinarne swoich gmin, przy dobiegającej ze sceny muzyce folklorystycznej.

Pierwszego dnia rajdu odbył się konkurs wiedzy o Beskidzie Żywieckim. Drużynę z Rozprzy reprezentowała Marta Gałkowska, która zajęła już drugi rok z rzędu pierwsze miejsce w tej konkurencji.

Sobota w Beskidzie Żywieckim to przede wszystkim piękne stroje, wspaniałe zapachy i wyśmienite potrawy. Tego dnia bowiem wokół centrum Rajczy przemaszerował Barwny Korowód wszystkich 36 drużyn biorących udział w Rajdzie. To jeden z najbardziej widowiskowych korowodów, jakie można zobaczyć w Polsce. Każda z gmin biorących udział w przemarszu stara się zostać zapamiętana na długo, poprzez niepowtarzalny strój, często ciekawe występy i niekonwencjonalne banery. Meta korowodu znajdowała się tuż przy Zespole Szkół, gdzie wójt Gminy Rajcza – Kazimierz Fujak oficjalnie otworzył 49. Ogólnopolski i 25. Międzynarodowy Rajd Chłopski Rajcza 2017, zapraszając  również wszystkich do sali gimnastycznej gdzie rozpoczęły się w ramach Rajdu Targi Ofert Turystycznych.

Barwne, apetyczne i niezwykle gościnne – tak najkrócej i najlepiej można opisać tegoroczne stoisko promocyjne Gminy Rozprza, które za swój wystrój i oprawę uzyskało najwięcej punktów, zajmując tym samym pierwsze miejsce wśród wszystkich ofert turystycznych przygotowanych przez pozostałe gminy biorące udział w Rajdzie. Stoisko przygotowane przez Urząd Gminy w Rozprzy od samego początku przyciągało największą uwagę licznie przybyłych gości i turystów, którzy niemal już od „progu” częstowani byli tradycyjnymi smakołykami przygotowanymi przez panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Rozprza na czele z Panią Elżbietą Piątek – przewodniczącą Stowarzyszenia oraz Martą i Piotrem Duszyńskimi.

W czasie piątkowych i sobotnich zmagań reprezentanci Gminy Rozprza – Grzegorz Konopka oraz Łukasz Antoszczyk wystartowali również w biegu narciarskim na 2 km oraz mini biatlonie.

Ostatnim dniem rajdu była Zimowa Niedziela w Zwardoniu. To propozycja dla tych, którzy lubią rywalizację na śniegu. W ramach zawodów odbyły się m.in. biegi narciarskie amatorów na 5 km, „Bieg Beskidy Bez Granic” na 20 km, Bieg Przebierańców oraz Zjazd na Byle Cym. W ostatnich dwóch konkurencjach Gminę Rozprza reprezentowali Tomasz Pstrokoń oraz Grzegorz Konopka zajmując 2 miejsce w biegu i 4 w zjeździe.

– „Staraliśmy się przygotować ciekawe stoisko, które przyciągnie oko turysty i które zwróci na siebie uwagę, dając się zapamiętać. Staraliśmy się tak zaprezentować, by pokazać wszystko to, co do zaoferowania ma nasza gmin” – mówi zastępca wójta Artur Cubała, który koordynował całość przygotowań. – „Rajd Chłopski, to duża impreza, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów z Polski i zagranicy. Jest to, więc dla każdej gminy doskonała okazja do promocji siebie. Cieszy nas, że zarówno organizatorzy jak i odwiedzający targi docenili nasze starania”.

Wójt Gminy Janusz Jędrzejczyk serdecznie dziękuje wszystkim, którzy reprezentowali Gminę Rozprza w czasie Międzynarodowego Rajdu Chłopskiego oraz tym, którzy wsparli przygotowanie stoiska promocyjnego gminy, a w szczególności Panu Waldemarowi Janikowi - firma WaldiPanu Sławomirowi Kołacińskiemu – Gospodarstwo Agrodolina, Państwu Katarzynie i Wojciechowi Pielużek - PPHU Ola , Andrzejowi Tarnowskiemu – Gospodarstwo Rolne Cieślin.