Tłumacz Migam

Świąteczna Pomoc rodakom na Kresach

Gmina Rozprza po raz pierwszy wzięła udział w akcji „Świąteczna paczka dla Wołynia”. Przedstawiciel gminy wraz z grupą z województwa łódzkiego w dniach 3 – 6 stycznia odwiedził Polaków mieszkających na Ukrainie.

Celem podróży był udział w akcji „Świąteczna paczka dla Wołynia”. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, harcerzy, szkół partnerskich oraz samorządów.

Organizatorem akcji jest Chorągiew Łódzka ZHP, która prowadzi Centrum Dialogu Kostiuchnówka na Ukrainie. Od 20 lat współpracują z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami polonijnymi, docierają z pomocą do Polaków mieszkających na Wołyniu oraz do ukraińskich przyjaciół. Od 1997 r. zajmują się renowacją cmentarzy legionistów Józefa Piłsudskiego na Ukrainie. Prowadzone każdego roku prace doprowadziły do pełnej rekonstrukcji kwater legionowych w: Kostiuchnówce, Wołczecku, Maniewiczach, Trojanówce, Koszyszczach, Jeziornej oraz Kowlu.


Podczas wyjazdu odwiedzono rodaków mieszkających w Równem, Łucku, Maniewiczach i Kowlu, obdarowując ich świątecznymi paczkami. Odbyło się również spotkanie ze Stowarzyszeniem Kultury Polskiej i redaktorami Monitora Wołyńskiego, czasopisma polonijnego opisującego sytuację Polaków na Ukrainie.

W niezwykle wzruszającej atmosferze przebiegała wizyta w szkole w miejscowości Kostiuchnówka, gdzie uroczyście otworzono nową salę gimnastyczną oraz przekazano paczki świąteczne dla dzieci ukraińskich. Młodzież śpiewała polskie kolędy i wymieniano doświadczenia związane z edukacją.

Ważnym elementem wyjazdu było zapalenie zniczy w polskich miejscach pamięci, m.in. w Kostiuchnówce, gdzie odbyła się największa bitwa z udziałem Legionów Polskich.

Warto dodać, iż Gmina Rozprza przygotowała 25 paczek z darami dla Polonii ukraińskiej.

0001.jpeg