Tłumacz Migam

Obchody Święta Niepodległości w placówkach oświatowych w naszej gminie

Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi


10 listopada w naszej szkole podstawowej w Nowej Wsi przeżywano 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – wydarzenia uznawanego za najważniejsze w naszej historii. Klasa IV wraz z wychowawcą Iwoną Marciniak przygotowała akademię składając w ten sposób hołd wdzięczności tym co zmarli za wolną Ojczyznę. Uczniowie recytowali piękne wiersze, a chór szkolny prowadzony przez Magdalenę Jakubik zadbał o oprawę muzyczną przedstawienia śpiewając takie pieśni jak „Pierwsza Kadrowa”, „Piechota” czy „Wojenko, wojenko”. Podniosła atmosfera udzieliła się wszystkim zgromadzonym na sali słuchaczom, którzy w ciszy i skupieniu wysłuchali wierszy i piosenek. Na zakończenie wspólnie odśpiewano hymn Polski. Aby właściwie uczcić to wielkie święto uczniowie tego dnia przyszli do szkoły w strojach galowych.

 

 

Przedszkole w Rozprzy


W dniu 10 listopada 2016 r. w przedszkolu w Rozprzy obchodzono Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się w sali Jagódek, aby spotkać się z Robertem Skorupą prezesem stowarzyszenia Rozprzanie.pl. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego oraz lokalnej społeczności, kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju.

Przedszkolaki doskonale wiedziały jak wygląda godło Polski i jakie barwy to barwy ojczyste. Wysłuchały też ciekawej opowieści o żołnierzach stacjonujących w Rozprzy. Przyjrzały się dokładnie ich strojom i wskazały charakterystyczne elementy munduru. Aby utrwalić wiadomości wszystkie dzieci obejrzały film Instytutu Pamięci Narodowej „Mały Polak”. Na zakończenie części ogólnej Pan Robert pokazał wszystkim dzieciom jak powinna wyglądać postawa podczas śpiewania hymnu narodowego, wyjaśnił też w jakich sytuacjach jest wykonywany. Wszyscy uczestnicy spotkania
po komendzie: „do hymnu”, przyjęli prawidłową postawę. Starszaki z grup 5 i 6 latków pięknie zaśpiewały hymn -  „Mazurek Dąbrowskiego”. W ten sposób uczczono Święto Niepodległości Narodowej. Możemy być dumni z najmłodszych przedszkolaków mimo, że słowa hymnu są im jeszcze obce to z prawidłową  postawą już nie mają problemu Na słowa komendy „do hymnu” wszyscy stali prosto jak żołnierze z przedstawionych fotografii.

Gdy część ogólna spotkania z Panem Robertem dobiegła końca, dzieci wróciły do swoich sal.
Pan Robert odwiedził każdą grupę. Wspólnie z przedszkolakami układał puzzle przedstawiające godło Polski. Grę „Mały Polak” z której pochodzą wspomniane puzzle oraz kilka innych gier o tematyce symboli narodowych przekazał każdej grupie w prezencie. Wszystkie przedszkolaki z okazji Narodowego Święta Niepodległości wysłały również pamiątkową widokówkę do swoich bliskich przedstawiającą Rozprzę. Każdy swoją kartkę ozdobił symbolami narodowymi a młodsze przedszkolaki kwiatkami, serduszkami lub artystycznymi abstrakcjami. Dużo frajdy dało dzieciom przyklejanie znaczków oraz wrzucanie kartek do skrzynki. Kilka widokówek wysłaliśmy również od całego przedszkola do Ppłk dr n. med. Haliny Kępińskiej – Bazylewicz PS. „Kora”, która w czasie wojny była łączniczką i sanitariuszką 25 pp AK.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w przedszkolu w Rozprzy i zapadnie on w pamięci  „Małych Polaków”. Pozwoli też na przekazanie tej cząstki zdobytej historii innym dzieciom. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Kończąc spotkanie z Robertem Kabzińskim zrobiono sobie pamiątkowe fotografie, a Jagódki zaśpiewały piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Wszyscy bardzo dziękują za wartościowe i sympatyczne spotkanie.

 

 

Szkoła Podstawowa w Rozprzy


Akademia z okazji  98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej w Rozprzy

10 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej w Rozprzy odbyła się akademia z okazji 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku o tych doniosłych wydarzeniach historycznych uczniowie „opowiedzieli” śpiewając wiele pieśni patriotycznych. Wszyscy zgromadzeni, wspólnie z występującymi i akompaniującymi pani Juszczyk i panem Lipińskim,  śpiewali: „Wojenko, wojenko”, „Piechotę”, „Pierwszą kadrową”, „Pieśń o wodzu miłym”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Białe róże”, „Rotę” i inne.

Historię można przekazywać na wiele sposobów. Najważniejsza jest prawda historyczna i szacunek dla tych, którzy walczyli o wolność Polski – naszej ojczyzny.                          

 

 

Szkoła Podstawowa w Milejowie 


Dzień Niepodległości w Milejowie
W przeddzień Dnia Niepodległości odbyła się w Szkole Podstawowej im. ppłka St. Sienkiewicza w Milejowie uroczysta akademia, którą przygotowali uczniowie klas IV-VI pod kierunkiem M. KotasK. Socik. Przedstawiony montaż słowno-muzyczny obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny w okresie zborów. Uwagę przyciągała powstająca podczas akademii dekoracja z symbolami narodowymi i najważniejszymi wydarzeniami tych smutnych lat historii Polski. Podczas akademii razem z występującymi uczniami wszyscy nucili pieśni patriotyczne. Na zakończenie wspólnie zaśpiewano piosenkę tytułową z programu telewizyjnego "Kocham Cię Polsko".