Tłumacz Migam

Obchody 11 listopada w Gminie Rozprza

11 listopada to dzień szczególny, to dzień w którym po 123 latach niewoli pod zaborami, w 1918 r. Polska odzyskała niepodległość i na nowo zadomowiła się w świadomości ludzi, a także wróciła na należne jej  miejsce w Europie i Świecie.

Uroczyste obchody tego dnia na terenie naszej gminy, rozpoczęły się mszą św. odprawioną w Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy. Liturgię w intencji Ojczyzny odprawił ks. prałat Wiesław Płomiński, a oprawę muzyczną przygotowała orkiestra Swing Band Kasztelania z Rozprzy. We mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, harcerze z 26 DH „Zefir” z Niechcic i 36 DH „Jantar” z Rozprzy, a także poczty sztandarowe: kombatantów oraz szkół: podstawowych z Rozprzy i Straszowa, Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego z Niechcic oraz Gimnazjum z Rozprzy.  Po mszy świętej wójt gminy Rozprza – Janusz Jędrzejczyk oraz przewodniczący Rady Gminy Rozprza – Tomasz Gemel pobrali z ołtarza Ogień Niepodległości przywieziony z Kostuchniówki (Ukraina).

         Ogień Niepodległości przywożony jest z Kostuchniówki z grobów polskich legionistów do Polski od 2000 roku.  Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tradycji. Wtedy to młodzi ludzie biegli do Kostiuchnówki z krakowskich Oleandrów, miejsca  wymarszu  „Pierwszej  Kadrowej”. Na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku (Kostiuchnówka) zapalali  oni  ogień  i  nieśli do Krakowa.

Ogień został przeniesiony i uroczyście złożony wraz z kwiatami pod tablicą upamiętniającą formowanie 4 i 6 pułku Legionów Polskich w Rozprzy. Następnie zebrani na uroczystości przemaszerowali pod pomnik w centrum Rozprzy, poświęcony pamięci bohaterów walczących o wolność w latach 1939-45, gdzie po odegraniu przez orkiestrę z Rozprzy „Roty”, zostały również złożone kwiaty i znicz z ogniem z Kostuchniówki.

Dziękujemy wszystkim, którzy godnie i  z powagą przeżywali Dzień Niepodległości