Tłumacz Migam

Znana aktorka filmowa i teatralna, Laura Łącz spotkała się z dziećmi i dorosłymi w Gminnym Centrum Kultury

Laura Łącz, znana aktorka filmowa i teatralna, autorka książek dla najmłodszych wystąpiła przed rozprzańską publicznością.  Wszyscy, którzy 17 października przybyli do Gminnego Centrum Kultury, mogli wysłuchać recitalu artystki „Między mną a Tobą”, opartego na utworach dwudziestolecia międzywojennego. Zanim jednak nasz gość zaprezentował niezwykłą ucztę kulturalną dla dorosłej części widowni, z aktorką spotkali się uczniowie z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach oraz podopieczni Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.

W trakcie godzinnego spotkania z dziećmi aktorka opowiadała o swoim dzieciństwie w stolicy, recytowała zabawne wiersze o zwierzętach m.in. J. Brzechwy czy J. Tuwima. Młodzi miłośnicy muzyki nie mogli pozostać obojętni na głos Pani Laury, która zaśpiewała kilka dziecięcych utworów, czym wzbudziła szczególny zachwyt publiczności i co nagrodzono gromkimi brawami. Zebrani wysłuchali także bajki o przygodach dwóch kóz- Pelasi i Kolasi z książki „Bajki na cztery pory roku”, autorstwa artystki. Aktorka wielokrotnie podkreślała, jak ważną rolę w rozwoju dziecka spełniają książki, zachęcała tym samym do czynnego udziału w ogólnopolskich akcjach promujących rozwój czytelnictwa.

Spektakl słowno- muzyczny „Między mną a Tobą” adresowany do dorosłych, zgromadził wielu miłośników talentu pani Laury. Tytuł recitalu zaczerpnięty został z cyklu ballad Bolesława Leśmiana i był swoistym ukłonem w stronę twórczości poetyckiej i muzycznej tamtego okresu. Zebrani zasłuchali się w utworach m.in. J. Tuwima, K.I. Gałczyńskiego czy B. Leśmiana. Zaprezentowane wiersze znanych poetów do muzyki autorstwa Adama Skorupki oczarowały zgromadzoną publiczność.

Warto wspomnieć, że Laura Łącz z wykształcenia jest nie tylko aktorką, ale także filologiem polskim. Zadebiutowała w teatrze w 1978 r., gdzie zagrała w sztuce „Ballada Łomżyńska”. Przez wiele lat wspólnie ze zmarłym już mężem Krzysztofem Chamcem pracowała w warszawskim Teatrze Polskim. W główne role kobiece wcieliła się w takich filmach jak „Kamienne tablice” czy „Dłużnicy śmierci”. Widzowie małego ekranu mogli zobaczyć ją w kilku serialach m.in. "Klan", "Ojciec Mateusz", "Na Wspólnej", "Kryminalni", "Na dobre i na złe" czy „07 zgłoś się”.

Organizatorem spotkania z artystką była Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy.

Nad wydarzeniem Honorowy Patronat objął wójt gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk.