Tłumacz Migam

Tradycyjne gminne kiszenie kapusty za nami

Jesień to prawdziwy wysyp owoców i warzyw. Jest to doskonały czas na przygotowanie przetworów, które ze smakiem można kosztować w zimowe wieczory. Jak je dobrze przygotować? Na to pytanie z pewnością odpowiedzą nam Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Rozprza, które w sobotę 15 października br. z pomocą Grzegorza Szymańskiego, radnego Rady Gminy Rozprza ukisiły kapustę.

W tym roku konkurs szatkowania kapusty odbył się na sali OSP w Ignacowie. W konkursie na najlepiej zszatkowaną kapustę wzięły udział Panie z 18 kół. Rywalizacja była naprawdę zawzięta, ale bardzo radosna i pełna śmiechu. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało 5 osobowe JURY w składzie Elżbieta Piątek Przewodnicząca SGGR i Radna Gminy Rozprza, Stanisław Cubała - starosta Powiatu Piotrkowskiego, Janusz Jędrzejczyk Wójt Gminy Rozprza, Urszula Kabzińska – radna powiatu piotrkowskiego oraz Magdalena Sawicka – radna Gminy Rozprza.

Po naradzie jury jednogłośnie stwierdziło, że w tym roku poziom był tak wysoki, że każde z kół otrzymuje 1 miejsce. Natomiast wyróżniono trzy koła: z Mierzyna, Romanówki  oraz Lubienia. W tym roku, po raz pierwszy Panie rywalizowały również w kategorii najlepiej przygotowanego stroju. Królową tegorocznego kiszenia kapusty została pani Marta Budzyńska z KGW z Niechcic, a drugie miejsce zajęła pani Emilia Życińska z KGW ze Straszowa.

Wśród zaproszonych gości na gminnym kiszeniu kapusty pojawili się również wójt Gorzkowic – Alojzy Włodarczyk oraz radny Gminy Rozprza -Tadeusz Kołowrotkiewicz.

Ukiszona kapusta zostanie wykorzystana przy przygotowaniu potraw na spotkanie opłatkowe, które w tym roku odbędzie się w drugą sobotę grudnia w Mierzynie.

Pieczę nad całym konkursem oraz przebiegiem spotkania trzymała Przewodnicząca Stowarzyszenia Gospodyń Gminy Rozprza Elżbieta Piątek, która czuwa by tradycje w gminie Rozprza były podtrzymywane i każdy o nich pamiętał. Dzięki takiemu zaangażowaniu możemy być pewni, że Święto Kiszenia Kapusty i wiele innych na długo pozostanie w naszej Gminie. Fundatorem kapusty do konkursu byli Państwo Małgorzata i Remigiusz Ryżewscy z Rozprzy.