Tłumacz Migam

„Jeżeli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać"

26 września Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy gościła Monikę Sawicką, pisarkę, dziennikarkę, autorkę kilkunastu powieści, w tym także opowiadania dla dzieci. Artystka, której powieści m.in. „Kruchość porcelany”, „Kolejność uczuć”, „Mimo wszystko” pokochały kobiety w całej Polsce,  spotkała się z uczniami klas VI ze szkoły podstawowej w Rozprzy, przedszkolakami oraz młodzieżą gimnazjalną.

 „Jeżeli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz także tego dokonać”- słowa Walta Disneya były mottem warsztatów literacko- plastycznych Książka Marzeń z udziałem uczniów klas VI. Dzieci metodą collage’u wykonały broszury przedstawiające swoje marzenia oraz plany na przyszłość. W trakcie 2,5- godzinnych zajęć autorka wielokrotnie podkreślała, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu motywacja do działania, upór i ciężka praca. Książki Marzeń, które pozostały w bibliotece, mają przypominać młodym czytelnikom o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych do osiągnięcia.

W równie przyjaznej atmosferze przebiegło spotkanie z przedszkolakami. Na czym polega praca pisarza, jak powstają książki, skąd czerpać inspiracje, na te i wiele innych pytań artystka udzieliła wyczerpujących odpowiedzi. Monika Sawicka przybliżyła także historię pieska Kajtka, który stał się głównym bohaterem jej autorskiej powieści dla najmłodszych. Spotkanie było ciekawą lekcją o odpowiedzialności, przyjaźni oraz dążeniu do wybranego celu. O dalszych losach pieska przedszkolaki dowiedzą się z książki, którą otrzymali w prezencie od powieściopisarki.

Jako ostatni z Moniką Sawicką spotkali się uczniowie gimnazjum. W trakcie rozmowy poruszono tematy ważne dla młodego pokolenia  tj. miłość, problemy rodzinne, uzależnienia, konflikty płci. To właśnie te zagadnienia porusza w swoich utworach artystka . Nie zabrakło pytań dotyczących twórczości i życia prywatnego pisarki.