Tłumacz Migam

Podziękowali za plony w Mierzynie

Koniec lata, żniwa i zbieranie plonów. To pracowity czas dla wszystkich rolników, którzy dbają o swoje plony. Ta ciężka praca od świtu do nocy rozpoczyna się w połowie czerwca małymi żniwami, zbiorem jęczmienia ozimego i rzepaku i kończy w połowie sierpnia zbiorem pozostałych zbóż.

Tradycyjnie już w drugą niedzielę września, która w tym roku przypadała 11 września odbyły się dożynki w Mierzynie. Rozpoczęły się one kolorowym korowodem, który poprowadzili starostowie dożynkowi – Iwona Pawłowska i Marcin Goszcz do kościoła parafialnego w Mierzynie, gdzie odbyła się  uroczysta msza święta celebrowana przez ks. Benedykta Stanka. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu strażaków, koła gospodyń wiejskich oraz mieszkańców mogliśmy podziwiać wspaniałą uroczystość. Barwne wieńce dożynkowe przygotowane przez mieszkańców były wykonane z wielką precyzją i rozmachem. Również kościół został wspaniale udekorowany na tę uroczystość. Natomiast przed kościołem ustawiono stoły, które uginały się od przygotowanych własnoręcznie potraw, miodów i najważniejszego tego dnia – chleba. W obchodach udział wzięli Artur Bagieński wicemarszałek województwa łódzkiego, Stanisław Cubała starosta powiatu piotrkowskiego, Alojzy Włodarczyk wójt gminy Gorzkowice, Piotr Łączny wójt gminy Łęki Szlacheckie oraz Bogdan Górecki skarbnik gminy Rozprza, strażacy z pocztem sztandarowym, a także licznie przybyli mieszkańcy okolicznych wsi: Mierzyna, Bryszek, Rajska Małego, Rajska Dużego, Tomawy, Szczepanowic, Daniszewic oraz Cieszanowic. Na zakończenie mogliśmy również podziwiać talent artystyczny mieszkańców Mierzyna, którzy zorganizowali mini koncert orkiestry dętej OSP Mierzyn oraz zespołu KGW Mierzyn.  

Tradycyjne ludowe święto ważne dla rolników ogromne znaczenie ma dla nas wszystkich, bo wszyscy korzystamy z płodów ziemi. Chcielibyśmy im podziękować za ogrom pracy, który muszą włożyć, abyśmy mieli codziennie na stole chleb.

fot. Dominika Banaszczyk

DSC_0501.jpeg