Tłumacz Migam

Quo vadis w rozprzańskim rynku

Po raz kolejny Gminna Biblioteka Publiczna w Rozprzy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Wszyscy, którzy 3 września udali się w słoneczne przedpołudnie do rozprzańskiego parku, mogli posłuchać fragmentów „Quo vadis”, lektury tegorocznej edycji wyłonionej przez internautów spośród pięciu wielkich dzieł literatury polskiej.

Zgromadzonych miłośników talentu H. Sienkiewicza przywitała Izabela Kwaśniak- dyrektor biblioteki, która zainaugurowała sobotnie wydarzenie. Wybrane fragmenty utworu czytali m.in przedstawiciele władz samorządowych, bibliotekarze, dzieci, młodzież oraz dorośli mieszkańcy gminy. W świat starożytnego Rzymu przeniosła gości Gabriela Wojtaszek,  uczennica Szkoły Muzycznej w Piotrkowie Trybunalskim, która zagrała na skrzypcach nostalgiczny utwór przywołujący w myślach historię wielkiej miłości Ligii i Marka Winicjusza. Dodatkową atrakcją spotkania był konkurs wiedzy o lekturze i twórczości pisarza przygotowany przez  młodzież pod kuratelą Anny Sidoruk z biblioteki szkolnej w Gimnazjum w Rozprzy. Nagrodą za udzielenie poprawnej odpowiedzi był egzemplarz “Quo vadis” z pamiątkowym stemplem otrzymanym od Prezydenta RP.

Warto dodać, że akcja wspólnego czytania największych dzieł literatury polskiej organizowana jest od 2012 r. i ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej wspólnoty. Czekamy z niecierpliwością na przyszłoroczną edycję!