Tłumacz Migam

Wesoło płynie nam czas w Mierzynie

Już po raz drugi i na pewno nie ostatni strażacy z jednostki ochotniczej straży pożarnej w Mierzynie oraz Koło Gospodyń Wiejskich zorganizowali Festyn Rodzinny dla wszystkich mieszkańców.

Tak jak w roku poprzednim obchody rozpoczęły się uroczystą mszą odpustową w kościele parafialnym pw. Świętego Mikołaja w Mierzynie, skąd uroczyście wyruszono we wspólnym pochodzie na plac przy jednostce OSP, gdzie przygotowano resztę atrakcji. A tych było bez liku. Dzięki ofiarności darczyńców, sponsorów oraz bezinteresownej pracy i zaangażowaniu mieszkańców Mierzyna udało się zorganizować wspaniałą imprezę na której każdy znalazł coś dla siebie. Wśród atrakcji znalazły się m.in.: animacje dla dzieci, malowanie twarzy, zawody sportowe oraz puszczanie wielkich baniek mydlanych.   W programie nie mogło również zabraknąć corocznego meczu piłki nożnej kawalerów przeciwko żonatym. W tym roku puchar ufundowany przez prezesa OSP Mierzyn – Andrzeja Krasonia trafił w ręce poszukujących jeszcze swojej drugiej połówki. Festyn rodzinny w Mierzynie dzięki uzyskanej dotacji w ramach programu „Twoje serce, Twoim życiem” ze starostwa powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim miał charakter prozdrowotny. W czasie jej trwania każdy chętny mógł zmierzyć sobie ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu, a także uzyskać poradę dietetyka i fizjoterapeuty. W czasie trwania bloku rekreacyjno-sportowego prowadzonego przez strongmana – Tyberiusza Kowalczyka do wygrania były m.in.: rower górski oraz wielofunkcyjny robot kuchenny. Konkurencje rozgrywane przez mieszkańców przyciągnęły tłumy widzów. Najwięcej śmiechu wywołało rodzinne przeciąganie liny. Rywalizacja w tej dyscyplinie była bardzo zacięta i pełna poświęceń.

Uroczystego otwarcia II Festynu Rodzinnego w Mierzynie dokonał Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rozprzy - Artur Cubała prezes OSP Mierzyn – Andrzej Krasoń, skarbnik jednostki w Mierzynie – Krystian Misztela oraz przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Mierzynie – Bożena Piątkowska. Wśród przybyłych na tę uroczystość gości nie mogło zabraknąć starosty powiatu Piotrkowskiego – Stanisława Cubały, wójta gminy Rozprza – Janusza Jędrzejczyka, przewodniczącego Rady Gminy Rozprza – Tomasza Gemela, a także sekretarz gminy – Bożeny Nagrodzkiej. Po przywitaniu gości oraz mieszkańców, a także podziękowaniu sponsorom na scenie zawitali okoliczni artyści: Orkiestra dęta OSP Mierzyn, kapela Spod Dębu oraz Weronika Adamek. Najbardziej oczekiwane gwiazdy wieczoru zespół Power Play oraz B-QLL nie zawiodły publiczności i swoim występem uświetniły tegoroczny Festyn Rodzinny w Mierzynie, który tradycyjnie zakończył się zabawą taneczną pod gołym niebem.

 

„Nasza wieś Mierzyn to z zabytków słynie, są tu zacne gospodarze, pracowite gospodynie.

                Wspólnotę naszą tworzy zrzeszona grupa ludzi, licząca 700  mieszkańców w tym najstarsza liczy sobie 96 lat, a najmłodsza 2 miesiące.

                  Jesteśmy miejscowością stale się integrującą, wspólnie działającą na rzecz gminy i swojego środowiska. Udzielamy się społecznie w organizacjach takich jak: OSP, KGW, LKS, czy szkoła podstawowa, nie zapominając o różnorodnych uroczystościach katolickich, bądź też świeckich. Jako wieś, jako sołectwo możemy pochwalić się tym, iż w naszej miejscowości w posiadłości Pana Stanisława Pałychy znajduje się wystawa staroci pochodzących z czasów przedwojennych i powojennych. Gorąco zachęcamy do obejrzenia zdjęć.

                Z dala od Warszawy, niedaleko Piotrkowa niejedna gwiazda w Mierzynie się wychowa.” 

Bożena Piątkowska