Tłumacz Migam

Kiszenie ogórka i Festyn Rodzinny w Truszczanku

Święto kiszenia ogórka to już tradycja w naszej gminie. Rok rocznie wielkie kiszenie organizowane jest przez inne Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Rozprza. W tym roku zorganizowało je wznowione Koło Gospodyń Wiejskich w Truszczanku w ramach organizacji Festynu Rodzinnego w Truszczanku.  

Wśród atrakcji czekających na mieszkańców przybyłych na festyn był m.in. turniej piłkarski zorganizowany pomiędzy zespołami z terenu powiatu piotrkowskiego. Zwycięzcą została drużyna „Król” z Niechcic. Serdecznie gratulujemy piłkarzom,  bo poziom zawodów był bardzo wysoki i wyrównany. Przez cały czas na placu przy domu ludowym w Truszczanku na dzieci czekała moc atrakcji: wesołe miasteczko, malowanie twarzy, loteria fantowa, oraz liczne gry i zabawy. Jednak hitem okazała się zabawa w pianie zorganizowana przez strażaków.  W czasie, gdy dzieci radośnie bawiły się na przygotowanych dla nich atrakcjach, na scenie pojawiła się orkiestra Swing Band Kasztelania z Rozprzy, która rozgrzała publiczność w ten chłodny i wietrzny dzień grając energetyczne przeboje światowej muzyki.

Po koncercie Kasztelanii na scenie pojawił się sołtys sołectwa Truszczanek – Michał Zajda, który oficjalnie rozpoczął Piknik Rodzinny i zaprosił na scenę zaproszonych gości: wójta gminy Rozprza – Janusza Jędrzejczyka, sekretarz gminy – Bożenę Nagrodzką oraz prezes Stowarzyszenia Kół Gospodyń Gminy Rozprza – Elżbietę Piątek, którzy życzyli pomyślnego przygotowania ludowego przysmaku i oficjalnie rozpoczęli wielkie kiszenie ogórka. Każdy mógł pomóc w tej zabawie. W beczce oprócz ogórków znalazły się również: chrzan, koper i czosnek, a wszystko zostało zalane dobrze osoloną wodą. Teraz wszyscy czekamy z niecierpliwością na efekty sobotniej pracy.

Gwiazdą wieczoru sobotniego Festynu Rodzinnego w Truszczanku był zespół Złoczewianie, który sprawił, że pod sceną pojawiło się wiele tańczących par. Koncert nie był jednak ostatnią atrakcją wieczoru, bowiem po jego zakończeniu rozpoczęła się dyskoteka pod gwiazdami prowadzona przez DJ-a.