Tłumacz Migam

Śladami walk legionów

Nim grupa wyruszy na Wołyń, historię legionów przybliżył uczestnikom prof. UJK dr hab. Marek Dutkiewicz z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach filia w Piotrkowie Trybunalskim. Wykład ukazał legionistów, niejednokrotnie bardzo młodych ludzi, którzy pragnęli szczęścia, chcieli kochać, marzyć, mieli swoje pomysły na przyszłość, a dla których historia przewidziała inny scenariusz. To właśnie ich krwią, łzami i ostatnimi westchnieniami pisana jest nasza wolność. Pomimo ogromnego poświęcenia niedane im było ujrzeć niepodległą Ojczyznę, „bo oni szli na śmierć po kolei, jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec”.
W trakcie pobytu na Ukrainie grupa zapozna się z miejscami walk legionów, które do dziś noszą nazwy stosowane przez legionistów 100 lat temu tj. Polski Mostek, Polski Lasek, Lasek Saperski, Reduta Piłsudskiego, Polska Góra. Głównym punktem wyjazdu będzie porządkowanie mogił legionowych.

W czasie spotkania osoby wspierające wyjazd "Śladami walk legionów Rozprza-Kostiuchnówka" otrzymały pamiątkowe statuetki oraz publikację naukową na temat Legionów Polskich.

Projekt pn. "Śladami walk legionów" współfinansowany jest przez Fundację Banku Zachodniego WBK w ramach programu grantowego "Bank Ambitnej Młodzieży".