Tłumacz Migam

Czy uczniowie zdrowo się odżywiają?

10.05.2016 w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach był dniem podsumowania realizowanych projektów przez uczniów klas III gimnazjum.

Klasa IIIA gimnazjum pod kierunkiem Mai Lewińskiej Smugi realizowała projekt pt. "Sprawność umysłowa dzieci i młodzieży na podstawie badań przeprowadzonych w Zespole – Szkolno- Gimnazjalnym w Niechcicach". Celem projektu było kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zdrowego stylu życia, zdrowia fizycznego i psychicznego. Promocja aktywności fizycznej i prawidłowego odżywiania wśród społeczności szkolnej i rodziców.

Młodzież  zajęła się takimi zagadnieniami jak: zbilansowana dieta i piramida zdrowego żywienia, Dekalog Zdrowego Żywienia; wartość kaloryczna produktów; zapotrzebowanie na energię i wydatkowanie energii w czasie wykonywania różnych czynności oraz uprawiania sportów u młodzieży; sposoby żywienia; zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem.

Badania odżywiania się pozwoliły stwierdzić, że za mało spożywamy warzyw, owoców, mleka, jaj, sera, a za dużo zjadamy produktów zbożowych, zwłaszcza zbyt oczyszczonych, ziemniaków, tłuszczu oraz cukru a przecież prawidłowe odżywianie się człowieka jest warunkiem właściwego wzrostu, rozwoju, sprawności umysłowej i fizycznej człowieka.

Najbardziej interesowało młodzież to, czy istnieje zależność między tym co jedzą, a wynikami jakie uzyskują w nauce.

Najczęstsze błędy popełniane przez dzieci i młodzież w żywieniu są następujące:

1. Nieregularne spożywanie posiłków.

2. Zbyt małe spożywanie pieczywa razowego, grubych kasz i suchych nasion roślin strączkowych.

3. Niskie spożycie warzyw i owoców, co prowadzi do niedoboru witamin   i składników mineralnych.

4. Zbyt małe spożycie produktów mlecznych.

5. Zbyt duże spożycie tłuszczów zwierzęcych.

6. Zbyt małe spożycie olejów roślinnych.

7. Zbyt duże spożycia mięsa i wędlin.

8. Małe spożycie ryb.

9. Za duże spożycie cukru i słodyczy.

10. Małe urozmaicenie potraw.

11. Stosowanie tradycyjnej technologii przy sporządzaniu potraw z użyciem dużej   ilości tłuszczu.

Wnioski z przeprowadzonej ankiety i badań:

 - Promowanie  spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.

- Należy kształtować zdrowe nawyki żywieniowe uczniów. Dotyczy to zarówno konieczności wzbogacenia codziennej diety w warzywa i owoce oraz spożywania odpowiedniej ilości płynów.

Na podsumowanie młodzież zaprosiła gości, m.in wójta Gminy Rozprza - Janusza Jędrzejczyka, rodziców, nauczycieli, kolegów na przygotowany poczęstunek.