Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
6 kwietnia 2016 r. w gimnazjum w Rozprzy obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W ten szczególny dzień w z nauczycielami i uczniami byli pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi - Paweł Kowalski i dr Adam Sitarek oraz zaproszeni goście: Bożena Nagrodzka – sekretarz Gminy Rozprza, Izabela Kawaśniak - przedstawiciel Rady Rodziców i Michał Kardas – wnuk zamordowanego w Twerze w 1940 – Jana Kardasa.
Po prelekcji Pawła Kowskiego na temat zbrodni katyńskiej złożono kwiaty i zapalono znicze pod obeliskiem przy Katyńskim Dębie Pamięci. W ten sposób oddano cześć i honor wszyskim, zamordowanym na rozkaz Stalina przez NKWD, oficerom Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej.
Po uroczystym apelu uczniowie klas III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników IPN. Na spotkaniu zademonstrowano możliwości wykorzystania puzzli. Pomoc edukacyjna składa się z „Mapy historycznej okupowanej Polski (31 XII 1939) z uwzględnieniem wcześniejszych zmian granic w regionie dokonanych w latach 1938-1939”, naniesionej na tradycyjne puzzle (156 elementów) o wymiarach 120 cm x 96 cm oraz 44 kart ze zdjęciami archiwalnymi opatrzonymi komentarzem historycznym, systematyzującym wiedzę o wydarzeniach politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1938-1939. Prezentowane narzędzie dydaktyczne można wykorzystywać na lekcji historii: jako ćwiczenie zapoznające uczniów z mapą historyczną lub jako grę edukacyjną z wykorzystaniem mapy i kart informacyjnych. Pomaga utrwalać materiał oraz kształcić umiejętność orientacji przestrzennej, czytania mapy, ćwiczy spostrzegawczość i pamięć, pomaga poszerzać wiedzę na temat geografii historycznej Polski oraz rozwijać umiejętności niezbędne w pracy zespołowej.