Tłumacz Migam

MARCHEWKOWY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU W NIECHCICACH

5 kwietnia 2016r. w Przedszkolu w Niechcicach obchodzono Dzień Marchewki. Wszyscy ubrali się tego dnia na pomarańczowo.

             Celem było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury na przykładzie marchewki, rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole oraz zapoznanie dzieci ze sprzętem gospodarstwa domowego - sokowirówką. Wszystkie działania w tym dniu były związane tematycznie z marchewką.

            Był to bardzo zdrowy dzień pomarańczowy. W tym dniu królowała oczywiście marchewka.

             Po śniadaniu wszystkie przedszkolaki spotkały się na wspólnej zabawie. Można się było dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o marchewce. A potem były marchewkowe konkursy i zawody.

            Dzieci z grupy I „Motylki” - maluszki przygotowały inscenizację wiersza „Na straganie” J. Brzechwy.

            Pierwszym zadaniem było odgadnięcie, co jemy? W rozwiązaniu tego zadania pomógł dzieciom zmysł smaku. Wybrani przedstawiciele grup odróżnili jabłko od marchewki.

            Jak tu poznać, który sok jest jaki? Chyba trzeba go spróbować. Z tym zadaniem dzieci też nie miały kłopotów, świetnie znały smaki soku z  porzeczki, pomarańczy, jabłka oraz marchewki.

Łatwo nie było, ale udało się.

            Były zabawy ruchowe ze śpiewem „ Na  marchewki urodziny”, zabawa naśladowcza - „Siejemy marchewkę”, zabawa orientacyjno-porządkowa z podawaniem marchewki z rąk do rąk, wybór Króla Marchewki i Królowej  Marchewki oraz tańce integracyjne przy muzyce.

            Dzieci bawiły się, rysowały i układały krążki marchewki do muzyki, zabawy te były prowadzone metodą Doroty Dziamskiej.

            Następnie dzieci robiły sok z pomocą sokowirówek. Do degustacji soku i surowej marchewki zostały zaproszone wszystkie dzieci i panie oraz rodzice.

             Było dużo śmiechu, ale chyba właśnie o to chodziło, aby ten dzień był wyjątkowy, zdrowy, witaminowy, pomarańczowy, marchewkowy. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą piękne, zdrowe i uśmiechnięte. Ten dzień dzieci zakończyły w ogrodzie przedszkolnym na wesołych zabawach

            W jadłospisie znalazły się tego dnia: marchewkowe przekąski,  duszona marchewka, ciasto marchewkowe, marchewkowe chipsy oraz sok z marchewki.