Tłumacz Migam

Gmina Rozprza zajęła I miejsce w kategorii Targi Ofert Turystycznych w Rajczy

Po raz 24 odbył się Międzynarodowy Narciarski Rajd Chłopski – Rajcza 2016. W tym roku po raz kolejny Gmina Rozprza wystawiła swoją reprezentację na czele z Januszem Jędrzejczykiem- wójtem gminy, Tomaszem Gemelem - przewodniczącym rady gminy oraz Arturem Cubałą – zastępcą wójta. 
W czasie trzydniowych zmagań reprezentanci pięciu województw: śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, a także reprezentanci Słowacji, Czech i Włoch oraz tysiące towarzyszących im kibiców wzięło udział w zawodach narciarskich, biegowych, wiedzy regionalnej, prezentowały uroki turystyczne i kulinarne swoich gmin, bawiły się przy muzyce regionalnej. Z terenu Powiatu Piotrkowskiego w rajdzie brały udział również reprezentacje Gminy Łęki Szlacheckie oraz Gminy Moszczenica. Nasz powiat otrzymał puchar za najliczniejszą reprezentację. 
W pierwszy dzień rajdu odbył się konkurs wiedzy o Beskidzie Żywieckim. Drużynę z Rozprzy reprezentowała Marta Gałkowska, która uzyskała najlepszy wynik w tej konkurencji.
Prawdziwe zatrzęsienie wydarzeń czekało uczestników jednak w sobotę. Już o godz. 10.00 barwny korowód uczestników z różnych miejscowości z Polski, Włoch, Czech i Słowacji przeszedł przez centrum Rajczy. To jeden z najbardziej widowiskowych korowodów, jakie można zobaczyć w naszym kraju. Każda z gmin biorących udział w przemarszu stara się zostać zapamiętana na długo, poprzez niepowtarzalny strój, często ciekawe banery. 
Po oficjalnym otwarciu rajdu w Zespole Szkół na przybyłych widzów czekały stoiska w ramach Międzynarodowych Targów Ofert Turystycznych. Tak jak w roku poprzednim największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko przygotowane przez Gminę Rozprza. Całe stoisko wystrojem, jadłem oraz strojami nawiązywało do historii Rozprzy, jako Kasztelanii Rozpierskiej. Odwiedzający targi na stoisku mogli zapoznać się z ofertą turystyczną gminy Rozprza prezentowaną przez mieszkańców i pracowników Urzędu Gminy w Rozprzy, przebranych w stroje z epoki kasztelańskiej. Oprócz ulotek, folderów i pamiątek uczestnicy targów mogli również skosztować tradycyjnych potraw przygotowanych przez Stowarzyszenie Gospodyń Gminy Rozprza na czele z Elżbietą Piątek oraz przez Andrzeja Franczaka. Tak przygotowana i przedstawiona oferta turystyczna została najlepiej oceniania przez komisję i kolejny rok z rzędu zajęła pierwsze miejsce w kategorii Targi Ofert Turystycznych. 
Reprezentanci Gminy Rozprza brali również udział w Zimowym Pikniku Turystycznym, w ramach, którego odbyły się zawody w minibiathlonie. Turystyczna sobota zakończyła się występami lokalnych zespołów a gwiazdami wieczoru były Gwiazdy Cygańskie z Don Vasylem Juniorem.
Ostatnim dniem radu była Zimowa Niedziela w Zwardoniu. To propozycja dla tych, co lubią rywalizację na śniegu. W ramach zawodów odbył się Cross Przełajowy, Bieg Przebierańców oraz Zjazd na Byle Cym. W ostatnich dwóch konkurencjach Gminę Rozprza reprezentowali Tomasz Pstrokoń oraz Grzegorz Konopka zajmując 3 miejsce w biegu i 4 w zjeździe.
Wójt Gminy Janusz Jędrzejczyk serdecznie dziękuje wszystkim, którzy reprezentowali Gminę Rozprza w czasie Międzynarodowego Rajdu Chłopskiego oraz tym, którzy wsparli przygotowanie stoiska promocyjnego gminy a w szczególności Panu Waldemarowi Janikowi - firma WaldiPanu Andrzejowi Franczakowi – Catering BAF, Annie Karp – Piekarnia Niechcice, Andrzejowi Tarnowskiemu – Gospodarstwo Rolne Cieślin.

20160206_095808.jpeg