Tłumacz Migam

100 minut o Niepodległości

W dniu 29 listopada 2015 roku w Rozprzy odbył się event kulturalny „100 minut o Niepodległości Polski”. Event rozpoczął się w Sanktuarium N.N.M.P. uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę, którą uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP Longinówka. Część oficjalna odbyła w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy. Wójt Janusz Jędrzejczyk po powitaniu uczestników spotkania w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważna jest pamięć o minionych wydarzeniach, żołnierzach - bohaterach, dzięki którym dziś żyjemy w Niepodległej Ojczyźnie.

Osobą prowadzącą uroczystość była Anna Toma – pracownik urzędu gminy w Rozprzy.

W dalszej części uczestnicy byli świadkami żywej lekcji historii, mianowicie rozbrojenia przez Polaków żołnierza niemieckiego. Odtworzono atmosferę z dnia 10 XI 1918 r. - przyjazd Komendanta Józefa Piłsudskiego do Warszawy oraz 11 XI 1918 r. przekazania władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu.

W „małych rekonstrukcjach” udział wzięli harcerze z Rozprzy i uczniowie miejscowego gimnazjum, GRH 1 PP I Brygady Legionów Polskich, przedstawiciele Polskiej Organizacji Wojskowej. Każdorazowo komentarz wraz z narracją historyczną przedstawił p. Maciej Hubka pracownik Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Kolejne wystąpienie poświęcone było Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. O Wielkim Mężu Stanu opowiadał płk. Tomasz Jamróz.

Źródłem refleksji i wzruszeń był koncert pieśni patriotycznych i piosenki harcerskiej oraz wystąpienia indywidualna gimnazjalistów z Rozprzy, Laureatów Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Śpiewali i grali harcerze z 36 Drużyny Harcerskiej „JANTAR” im. Zygmunta Kałużnego z Rozprzy, Próbnej Drużyny Harcerskiej z Niechcic oraz uczniowie Szkoły Podstawowej z Rozprzy.

Niezwykle interesująca była wystawa broni białej oraz prezentacja uzbrojenia i ekwipunku bojowego żołnierzy Legionów Polskich w okresie Wielkiej Wojny 1914-1918. Bardzo ciekawie mówił o niej pan Kazimierz Bukowski Z-ca Prezesa z Radomszczańskiego Klubu Kolekcjonerów. Klub zaprezentował również oryginalne umundurowanie wraz z całym ekwipunkiem oficera i szeregowego Legionów Polskich.  

Końcowy punkt uroczystości to „100 zniczy w 100. rocznicę utworzenia 4 i 6 pułku piechoty Legionów Polskich w Rozprzy” – Ogień Niepodległości znów zapłonął w hołdzie żołnierzom Legionów Polskich pod tablicą pamiątkową przy Sanktuarium w Rozprzy.

Ponadto do obejrzenia była wystawa poświęcona ważnym wydarzeniom, bohaterom i miejscom pamięci znajdującym się na Ukrainie, tj. Kostiuchnówka, Polski Lasek, Polska Górka, Ogień Niepodległości, Wołczeck, Ostrówki, Maniewicze, Kowel w całości opracowana przez Annę Toma.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim dzięki staraniom dyrektora dr Tomasza Matuszaka udostępniło piękną wystawę pn. "1914-1918 Piotrków i piotrkowianie w czasie wojny i okupacji". Wspaniałym dopełnieniem był przygotowany przez panią Annę Szulc i panią Magdalenę Aleksandrowicz punkt opatrunkowy z czasów I wojny światowej.

Na koniec uroczystości niespodzianą było harcerskie ognisko i żurek legionowy przygotowany przez harcerzy z terenu gminy Rozprza.