Tłumacz Migam

W zdrowym ciele, zdrowy... uczeń

 Szkoły z terenu Gminy Rozprza kładą duży nacisk na prozdrowony tryb życia swoich uczniów

 

Podstawowa w Straszowie


ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM! - Projekt dla klas młodszych w Szkole Podstawowej im. Z. Grzybowskiej w Straszowie

ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM! Jest to ogólnopolski projekt, do którego przystąpiła szkoła w Straszowie w ramach wychowania proekologicznego oraz edukacji przedszkolnej.

"ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM" to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczniowie klas zerowych, pierwszych oraz drugich biorą udział w etapie JESIEŃ projektu, do którego zgłosiła ich Grażyna Lewińska. Zajęcia poprowadzą wychowawcy klas tj. Monika Studziżur, Paulina Szulc, Zofia Młodawska – Imiela, Ewa Miłak oraz p. Grażyna Lewińska

Uczniowie już w październiku rozpoczęli przygodę pt. ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM. Na uczniów czekały różne zadania, w tym konkursy oraz zabawy ruchowe dla dzieci. Tematem pierwszych zajęć było: „Smacznie, zdrowo – kolorowo.” Zadaniem nauczyciela jest przeprowadzenie lekcji o owocach i warzywach, podczas której dzieci nauczą się rozpoznawać owoce i warzywa (zmysłami: wzroku, dotyku, smaku) i zapoznają się z pięcioma grupami kolorystycznymi owoców i warzyw, a także jaką wartość odżywczą mają owoce i warzywa oraz jaką odgrywają rolę w ich codziennej diecie. Przeprowadzona lekcja powinna zachęcić dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców. Kolejne zajęcia z dziećmi z klas 0 odbędą się w listopadzie i będą miały temat: „Cukier? Nie, dziękuję!” klasy drugie poruszą tą samą tematykę w czasie lekcji: „W białej krainie - ostrożnie z solą i cukrem”. Większość dzieci preferuje smak słodki. Dlatego spośród wszystkich produktów spożywczych dzieci najczęściej wybierają ciastka, ciasta, cukierki, słodkie napoje, lody. Tego rodzaju słodycze niestety bardzo często zastępują właściwe posiłki. Są również podstawą poczęstunku przygotowywanego na wszelkie dziecięce imprezy i zabawy. Problemem jest to, że dzieci zwykle niechętnie zmieniają swoje przyzwyczajenia. Odnosi się to w szczególności do słodyczy. W jaki sposób zmienić ten stan rzeczy? Dowiedzą się najmłodsi podczas tych zajęć.

Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Dlatego też, rodzice będą otrzymywać informację na temat działań ich dzieci podczas zebrań w szkole.

 Oddziały przedszkolne realizowały zajęcia w ramach projektu 20 października w ciągu całego dnia. Dzieci dowiedziały się, że owoce i warzywa stanowią bardzo istotny element ich diety. Dzięki naturalnym witaminom dzieci mogą prawidłowo się rozwijać. Najmłodsi miały szanse wykorzystać swoje zmysły do rozpoznawania owoców i warzyw. Wiele radości przyniosła im zabawa przy piosence "Witaminki". Zwieńczeniem zajęć było przygotowanie przez dzieci owocowych szaszłyków, które zjedli ze smakiem.

 

 

Szkoła podstawowa w Rozprzy


Szkoła podstawowa im. J. Pawlikowskiego w Rozprzy stara się wyrabiać nawyki zdrowego żywienia wśród uczniów poprzez: wspólnie przygotowywane śniadanie w ramach ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”, zdrową żywność w sklepiku ora szkolne obiady, które zostały dostosowane do wymagań żywieniowych obowiązujących od września 2015 roku. Ponadto od wielu lat dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie biorą udział w akcjach ogólnopolskich: „Mleko w szkole”, „Owoce i warzywa w szkole”. Oprócz tego, w tym roku szkolnym szkoła otrzymała jabłka w ramach projektu ARR dotyczącego wsparcia producentów owoców i warzyw. Dzięki temu uczniowie mogą na każdej przerwie poczęstować się świeżymi owocami.

Zmiany dotyczące podejścia do odżywiania dzieci i młodzieży idą w dobrym kierunku, ale aby przyniosły trwałe, korzystne skutki należy je wprowadzać także w środowisku domowym. Do tego zachęcamy wszystkich rodziców. Zwracajmy uwagę na skład produktów spożywczych, które kupujemy. Dbajmy o to, aby nasze dzieci miały właściwie zbilansowane posiłki w ciągu całego dnia.

DSC04034.jpeg

DSC04051.jpeg

DSC04242.jpeg